hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Dünyanın gözü Lviv’de: Kritik üçlü zirve sona erdi

  Kritik üçlü zirve için Ukrayna'nın batısında yer alan Lviv kentine giden Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilk olarak Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski ile Potoçki Sarayı'nda bir araya geldi. İkili görüşmenin ardından BM Genel Sekreteri Antonio Guterris’in katılımıyla üçlü görüşme yapıldı. Yaklaşık 40 dakika süren Erdoğan-Guterres-Zelenski görüşmesinin sona ermesinin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Zelenski ve Guterres açıklamalarda bulundu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski’nin daveti üzerine günübirlik çalışma ziyareti için Lviv’e vardı.

  Erdoğan'ın Lviv yolunda ilk durağı Polonya oldu. Polonya Rzeszow Havaalanı'na iniş yapan Erdoğan'ın karayolu ile Lviv kentine geçiş yaptığı aktarıldı.

  Ankara Esenboğa Havalimanı’ndan saat 09.15'te Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve diğer yetkililer tarafından uğurlanan Erdoğan’a Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanı Hakan Fidan, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik ile Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar da eşlik etti.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR

  Üçlü zirve sonrası açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan şu ifadelere yer verdi:

  "Yeni bir Çernobil yaşamak istemiyoruz"

  Yeni bir Çernobil yaşamak istemiyoruz. Türkiye olarak bir taraftan diplomatik olarak çaba harcarken bir yandan da Ukraynalı dostlarımızın yanında olduk, olmaya devam ediyoruz. Savaşın başından bu yana Ukrayna halkının acil ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla 98 tırlık insani yardım transfer ettik. 325 bine yakın Ukraynalı'ya ülkemizde ev sahipliği yaptık.

  Görüşmemizde savaşın Ukrayna'daki fiziki yıkımını da ele aldık. Bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra da Ukrayna'nın imarına destek vereceğiz.

  "Savaş müzakere masasında bitmeli"

  Üçlü görüşmemizin ana odağını savaşın ne şekilde nihayete erebileceği oluşturdu. Bundan 1 ay önce Ukrayna-Rusya ve Türkiye olarak ortak çalışma örneği sergiledik. İstanbul'da şekillenen parametreler üzerinden müzakerelerin canlandırılması hedefine yönelik kolaylaştırıcı veya arabulucu rolü oynamaya hazırız. Savaşın en nihayetinde müzakere masasında sonuçlanacağına olan inancımı muhafaza ediyorum. Esasen Sayın Zelenskiy ve Guterres de bu hususta aynı fikirdeler.

  Üçlü görüşmemizde ayrıca İstanbul Anlaşmasının kalıcı barışa tahvil edilmesi için yapılabilecek çalışmaları konuştuk. Diplomatik sürecin hızlandırılması için uluslararası toplumun daha fazla çaba göstermesi gerektiğine işaret ettim.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Esir takası konusu

  Görüşmelerimizde esir takası konusunu da ele aldık ve bunun önemli olduğunun altını çizmek istiyorum. İnanıyorum ki burayı takip edenler 'esirlerin mübadelesi ne oldu' sorusunu cevaplandırmaya çalışıyorlar. Bu konuyla ilgili olarak sayın Putin ve burayla görüşmelerimizi değerlendirmeye devam edeceğiz.

  Sözlerime son verirken Lviv'e seyahatimi kolaylaştıran Ukrayna ve Polonya makamlarına bir kez daha teşekkür ediyorum. Görüşmelerimizin ülkelerimiz, bölgemiz ve dünya için hayırlara vesile olmasını diliyorum.

  ZELENSKI'DEN İLK AÇIKLAMA

  Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile gerçekleştirdiği görüşme sonrası yaptığı açıklamada, “Türkiye Cumhurbaşkanı'nın Ukrayna ziyareti, böylesine güçlü bir ülkeden gelen güçlü bir destek mesajıdır” dedi.

  Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Ukrayna’nın Lviv kentinde yaptığı ikili görüşme sonrası yazılı açıklama yaptı. Zelenskiy, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyaretini güçlü bir destek mesajı olarak nitelendirerek, “Türkiye Cumhurbaşkanı'nın Ukrayna ziyareti, böylesine güçlü bir ülkeden gelen güçlü bir destek mesajıdır. Lviv'deki görüşmede Recep Tayyip Erdoğan ile tahıl girişimini iyileştirme ihtimalini, Zaporijya Nükleer Santrali çevresindeki durumu ve işgalcilerin nükleer şantajını, Rusya'nın geçici olarak işgal edilen Ukrayna topraklarındaki geniş çaplı tahıl hırsızlığını görüştük. Savunma işbirliği konularına da değinildi” dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Zelenskiy ayrıca, Ukrayna ve Türkiye arasındaki işbirliğinin daha da genişlemesinin her iki tarafı da güçlendireceğinden emin olduğunu ifade etti.

  ALTYAPI ANLAŞMASI İMZALANDI

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Ukrayna ziyareti sırasında, savaş nedeniyle tahrip olan altyapının yeniden inşası için Türkiye ile Ukrayna arasında anlaşma imzalandı.

  KRİTİK 'ÜÇLÜ ZİRVE' SONA ERDİ

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski ve BM Genel Sekreteri Guterres arasında Lviv'de gerçekleşen üçlü zirve dakikalar önce sona erdi. Yaklaşık 40 dakika süren Erdoğan-Guterres-Zelenski görüşmesinden ilk kareler paylaşıldı.

  Dünyanın gözü Lviv’de: Kritik üçlü zirve sona erdi

  ZİYARETİN ANA GÜNDEM MADDELERİ

  24 Şubat’ta Rusya-Ukrayna savaşının başlamasından bu yana ilk kez ülkeye ziyaret gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ukraynalı mevkidaşı Zelenski ile tarihi Potocki Sarayı’nda yapacağı görüşmesinde stratejik ortaklık düzeyindeki Türkiye-Ukrayna ilişkilerini tüm yönleriyle değerlendirildi.

  Dünyanın gözü Lviv’de: Kritik üçlü zirve sona erdi

  (Fotoğraf: BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Lviv'de Ivan Franko Üniversitesi'ni ziyaret ederken)

  Üçlü görüşmede Ukrayna tahılının dünya pazarlarına ihracı amacıyla teşkil edilen mekanizmanın faaliyetlerinin arttırılarak sürdürülmesi ile Ukrayna-Rusya savaşının diplomatik yollarla sona erdirilebilmesine yönelik olarak atılabilecek adımlar ele alınacak. Masaya yatırılacak konulardan biri de Rusya’nın kontrolündeki Zaporijya Nükleer Santrali’nde yaşananlar olacak. Rus kuvvetlerinin ele geçirdiği santrale son günlerde füze saldırıları atarken, iki taraf söz konusu saldırılar için birbirlerini suçluyor.

  Erdoğan, Zelenski ve Guterres’in üçlü görüşmenin ardından ortak basın toplantısı için kamera karşısına geçmesi bekleniyor.

  GÖRÜŞMEDEN İLK KARELER

  Dünyanın gözü Lviv’de: Kritik üçlü zirve sona erdi

  Erdoğan ve Zelenski Potoçki Sarayı'nda bir araya geldi. Görüşmenin saat 14.40'ta başladığı belirtildi.

  Dünyanın gözü Lviv’de: Kritik üçlü zirve sona erdi

  Lviv'deki Erdoğan-Zelenski görüşmesinden ilk kareler...

  ERDOĞAN-ZELENSKİ SON OLARAK 3 ŞUBAT YÜZ YÜZE GÖRÜŞMÜŞTÜ

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Zelenskiy ile en son 3 Şubat’ta Kiev’de yüz yüze görüşme gerçekleştirirken, iki lider arasında savaşın başından bu yana birçok kez telefon görüşmesi yapılmıştı.

  BAKAN AKAR, LVİV'DE UKRAYNALI MEVKİDAŞI REZNİKOV İLE GÖRÜŞTÜ

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ukrayna ziyaretine eşlik eden Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ukraynalı mevkidaşı Oleksii Reznikov ile görüşme gerçekleştirdi.

  Dünyanın gözü Lviv’de: Kritik üçlü zirve sona erdi

  Görüşmede ikili ve bölgesel savunma ve güvenlik konularında görüş alışverişinde bulunuldu.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow