hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Dünyanın konuştuğu 11 yaşındaki aktivist CNN TÜRK'te

  KAYNAKCNN TÜRK

  Hindistan’ın sembol yapısı Tac Mahal'in manzarasını kapatan Avrupa’dan gelen çöpleri temizleterek, tarihi yapıyı zarar görmekten kurtarmasıyla ünlenen 11 yaşındaki çevreci aktivist Licypriya Kangujam. İklim zirvesinde de İngiliz bakanı sorusuyla zor durumda bırakan genç aktivist CNN TÜRK'e konuştu. Elif Zeynep Özipekçi'nin özel röportajı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Elif Zeynep Özipekçi: Licypriya öncelikle teşekkür ederim, nasılsın ve iklim zirvesi nasıl geçiyor?

  Licypriya Kangujam: Benim için iyi geçiyor. Ama hala biraz üzgünüm çünkü 2 gün içerisinde bitecek ve buna karşın dünya liderleri hala tam bir eylem kararı alabilmiş değil ama biz hemen hareket istiyoruz çünkü bu zirve bizim son şansımız.

  Elif Zeynep Özipekçi: Tüm konferanslarda dünya liderlerine mesajını ilettin. Bu mesajlar genellikle geleceğimizin çok da parlak olmadığını ifade ediyordu. Genç iklim aktivistleri bu mesajları iletmek için oraya gittiklerini söylüyorlar. Sen neden zirvedesin ve zirveden umutlu musun?

  Licypriya Kangujam: Evet umutluyum. Çünkü bence bu zirve bizim son umudumuz. Bence bu kez, bu zirvede bir şans var. 3 yıldır öncesinde de ben zirveyi takip ediyorum. Her seferinde devletler organizasyon yapıyorlar ama hepsi de başarısız oldu. Bu kez de tabi başarısız olma şansı var ama biz asla istemiyoruz. Benim neslim çoktan iklim krizinin kurbanı. Ama ben neslimin dünya liderlerinin eylemleri yüzünden tehlikeye atılmayı reddetmesini istiyorum. Bu yüzden iklim hareketi için mücadele ediyoruz. Bu iklim zirvesi sırasında tam burada daha iyi ve daha güvenli bir gelecek için uğraşıyoruz. İklim adaletini hemen şimdi istiyoruz. O yüzden geleceğimiz ve iklim için hemen eyleme geçilmesini istiyoruz.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Elif Zeynep Özipekçi: İngiltere Enerji Çevre ve İklim Bakanına hapsedilen iklim aktivistlerini sordun ve cevap vermedi. Bugüne kadar kaç iklim aktivisti tutuklandı ve neden?

  Licypriya Kangujam: Evet sorumu cevaplamak yerine çekip gitti. Ama bir süre daha onu takip ederek sorumu tekrarladım. Ne zaman ve nasıl serbest bırakılacaklarını sordum. En sonunda bana hiçbir fikrinin olmadığını ve iklim aktivistlerinin barışçıl protestolar yüzünden hapsedilmemesi gerektiğini ama bu konu hakkında hiçbir şey yapamayacağını söyledi. Asıl sorumu buradan sormak istiyorum. Madem bir şey yapamazdı, neden bakan oldu ve neden iklim zirvesinde?

  Ülkem Hindistan her gün farklı farklı çevre sorunuyla karşı karşıya kalıyor. Seller, fırtınalar, hortumlar ve dahası. Bunların hepsinin nedeni iklim değişikliği. Ayrıca yerel halk ormanlarını kaybediyor ve ormanların yok edilmesi yüzünden yerlerinden ediliyorlar. Bu kabul edilemez. Ormanları yok etmek bir insanlık suçu kabul edilmelidir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Elif Zeynep Özipekçi: Neden çocuk ve genç iklim aktivistleri yetişkin iklim aktivistlerinden daha fazla?

  Licypriya Kangujam: Ailelerimiz iklim krizinin tehlikesini tam olarak farkında değiller. O yüzden biz çocuklar daha fazla duramayız. Aynı zamanda gençler de daha fazla duramaz. Biz sessiz kalamayız. Bu büyük sorun, büyük problem ve aynı zamanda da büyük mücadelenin tam ortasındayız. O yüzden sürekli bir şey yapmak istiyoruz ve dünya liderlerine bir şey yapmalarını tekrarlayıp duruyoruz. Eğer bu da olmazsa sokaklara çıkıp hakkımızı aramak son seçeneğimiz.

  Elif Zeynep Özipekçi: Bir dünya mirasını kurtardın. Bize Taj Mahal protestonu anlatır mısın?

  Licypriya Kangujam: Taj Mahal’e ilk gittiğimde çevredeki plastik kirliliğini gördüm. Bir fotoğraf paylaştım ve fotoğraf sosyal medyada viral oldu. Böylece 24 saat içerisinde tüm kirlilik temizlendi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Elif Zeynep Özipekçi: Sana dünyamız için ve geleceğimiz için teşekkür etmek istiyorum. Umarım herkes seni, senin sesini duyar.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow