hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Ekvador polisi devriyeye devam ediyor

  Ekvador sokakları biraz daha sakinlese de operasyonlar devam ediyor. Ekvador Devlet Başkanı Noboa, ülkede son günlerde patlak veren çete şiddetinin tüm dünya için sorun olduğunu söyledi ve "uyuşturucu devletine dönüşmemek için her gün mücadele ettiklerini" vurguladı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Ekvador'da en büyük çetelerden Los Choneros’un elebaşının hapishaneden kaçması üzerine oluşan kaos sürüyor.

  BBC’ye konuşan Ekvador Devlet Başkanı Daniel Noboa, çete şiddetinin tüm dünya için sorun olduğunu söyledi ve "Uyuşturucu devletine dönüşmemek için mücadele ediyoruz" diyen Noboa,180 cezaevi görevlisinin, suç çetelerinde rehin alınması hakkında ise "Silahlı kuvvetler ve polisle sürekli iletişim halindeyiz. Bu insanları evlerine döndürmek için elimizden gelen her şeyi yapacağız" ifadelerini kullandı.

  60 günlüğüne ohal ilan edilen ülkede Ekvador polisi, sokağa çıkmanın yasak olduğu gece saatlerinde caddelerde devriye geziyor, gerek gördüğü kişilerin üstünü aramaya devam ediyor.

  Ekvador’daki durumu yakından takip ettiklerinin söyleyen BM İnsan Hakları Sözcüsü, "Ekvador savcılığının çeşitli soruşturmalar başlattığını anlıyoruz ve bunların hızlı, şeffaf ve bağımsız olmasını ve sorumluların uluslararası standartlara uygun olarak hesap vermesini sağlama çağrısında bulunuyoruz” sözlerini kullandı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow