hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Ekvador’da çetelerle savaş!

  Ekvador'da cezaevinden firar eden ülkenin en büyük uyuşturucu çetesinin liderinin yakalanması için özel ekip kuruldu. Polisleri rehin alan ve televizyon kanalı basan çetelere yönelik operasyonlarda 329 kişi gözaltına alındı. Ekvador'daki kaos nedeniyle komşu ülkeler Peru ve Kolombiya teyakkuzda.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Güney Amerika ülkesi Ekvador'da, uyuşturucu çetelerinin devlete savaş açmasının ardından Ekvador Devlet Başkanı Daniel Noboa ‘silahlı iç çatışma hali’ ilan etmişti. Noboa söylemini sertleştirdi ve ‘savaştayız’ diyerek, “Benim görüşüm, tüm bu terörist grupların askeri hedefler olduğu ve eğer direnmek istiyorlarsa, gösteriş yapmak istiyorlarsa, Facebook videolarında, Whatsapp'ta havaya ateş ettikleri videolarla… Kendilerinin kurt olduğunu göstermek istiyorlar, burada olanlar onlardır, cesur olun, orduya karşı savaşın” sözlerini kullandı.

  Ülkedeki en etkin 3 uyuşturucu çetesi ile savaş halinde olduklarını belirten Ekvador Devlet Başkanı Noboa, 3 çetenin 20 binden fazla üyesi olduğunu açıkladı.

  Ülke genelinde düzenledikleri operasyonlarda yüzlerce çete üyesi gözaltına alındı. İsyan çıkan 5 hapishanedeyse 139 gardiyan halen rehin tutuluyor.

  Ekvador Genelkurmay Başkanı, “hapishaneden firar eden ‘fito’ lakaplı Çete Elebaşı Adolfo Macias Vıllamar'ı yakalamak için özel bir birlik kurduk. Ekvador halkından bize güvenmelerini ve sabırlı olmalarını istiyoruz" dedi.

  Öte yandan Peru yönetimi de komşu ülke Ekvador’da meydana gelen olaylar nedeniyle kuzey sınırındaki 5 bölgede olağanüstü hal ilan ettiğini duyurdu. Kolombiya’da komşu ülke Ekvador sınırına ilave askeri birliklerin gönderileceğini açıkladı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow