Esad rejimi saldırıya devam ediyor

Video: Esad rejimi saldırıya devam ediyor

Suriye'de Rusya ve Esad rejiminin İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesini hedef alan saldırıları sürüyor. Son hava saldırılarında yine siviller vuruldu.

Suriye’de rejim, sivil yerleşim alanlarını vurmaya devam ediyor. Bu kez de İdlib’in doğusundaki sanayi bölgesi hedef alındı. Havadan vurulan ilçeyi uçtan uca dumanlar sardı. 

Rusya destekli rejimin İdlib’e yönelik saldırıları, Astana ve Soçi mutabakatlarına aykırı olarak sürüyor. İdlib'in güneyindeki Han Şeyhun ilçesi ve hama kentinin ilçeleri hem havadan hem karadan hedef alınıyor. Suriye’nin kuzeybatısındaki İdlib kenti, 2015 yılının mart ayından bu yana muhaliflerin kontrolünde. İç göç alarak nüfusu 4 milyona yaklaşan kent, rejim tarafından düzenlenen en yoğun saldırılara maruz kalıyor. 

Türkiye, Rusya ve İran, Mayıs 2017'deki Astana toplantısında İdlib ve çevresini "gerginliği azaltma bölgesi" ilan etti. Rejim güçlerinin ateşkesi sık sık ihlal etmesi üzerine Türkiye ve Rusya ek mutabakata vardı. Ancak tüm diplomatik çabalara rağmen Rusya ve rejim saldırılarına devam ediyor. 

Sivil savunma kaynaklarına göre sadece geçen ay düzenlenen saldırılarında en az 234 sivil yaşamını yitirdi.  
 
 
 
 
 
 
 
 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS