hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Eski Brezilya Devlet Başkanı Lula teslim olmadı

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Hakkında yolsuzluk ve kara para aklama suçlarından 12 yıl hapis cezası bulunan Brezilya Eski Devlet Başkanı Lula da Silva, mahkeme tarafından verilen sürenin dolmasına rağmen teslim olmadı. Da Silva, geceyi metal işçileri sendikasında geçirdi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Brezilya'da eski devlet başkanı Lula da Silva, hakkında hapis cezası bulunmasına rağmen teslim olmuyor. Yolsuzluk ve kara para aklama suçlarından 12 yıl hapis cezasına çarptırılan Lula da Silva, mahkemenin kendisine verdiği sürenin dolmasına rağmen güvenlik güçlerine teslim olmadı. Lula da Silva, Federal Yüksek Mahkeme'nin kararının ardından önceki gün gittiği Sao Paulo'daki Metal İşçileri sendikası binasından dün de ayrılmadı.

  Federal Yüksek Mahkeme, çarşamba günü yapılan oylamada Lula'nın kapalı cezaevinde cezasını çekmeye başlamasına karar vermişti. Cezasını çekmek üzere eski devlet başkanını Curitiba şehrine götürmek için havaalanında federal polis uçağı hazır bekletilirken, erken saatlerden itibaren sendika binasının önünde binlerce kişi Lula'ya destek vermek için toplandı. Lula'nın geçen sene ölen eşine yapılacak anma törenini ve Birleşmiş Milletler ile Federal Yüksek Mahkemeye yapılan itirazların sonucunu beklediği için teslim olmadığını duyuruldu.

  Brezilya'da devlete ait petrol şirketi Petrobras'ta yolsuzluk yapıldığı gerekçesiyle başlatılan ve "araç yıkama operasyonu" olarak adlandırılan soruşturmayı yürüten savcılar, Odebrecht isimli inşaat firmasının 8 ihale karşılığında Lula da Silva'ya rüşvet verdiğini ileri sürmüştü. Lula da Silva da Mart 2015'te başlatılan soruşturmaya bir yıl sonra dahil edilmişti. Federal savcılık, Lula da Silva'yı pasif yolsuzluk ve kara para aklamakla suçlamıştı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Eski Brezilya Devlet Başkanı, karara itiraz etse de Temyiz Mahkemesi, yolsuzluk ve kara para aklama suçlamasıyla Federal Yüksek Mahkeme'de daha önce verilen 9.5 yıl hapis cezasını 12 yıla çıkarmıştı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow