Son Dakika

'Evet' çıkarsa 2036'ya kadar başkanlık yapacak | Video

A A

12.06.2020 - 20:17 Son Güncelleme:

Rusya Başkanı Vladimir Putin bir ay sonra halka açık bir etkinliğe katıldı. Rusya Günü kutlamalarında konuşan Putin, 2036'ya kadar başkanlık yapabilmesini sağlayacak anayasal değişikliklerin halk tarafından destekleneceğini söyledi.

Rusya Lideri kendisinin 2036'ya kadar iktidarda kalmasını sağlayacak anayasal değişikliklerin kabul edileceğinden emin.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, salgının kötüleşmesiyle birlikte 9 Mayıs'tan sonra ilk kez halka açık bir etkinliğe katıldı.

Konuşmasında anayasada yapılması planlanan reformlara değindi. Rus halkının referandumda değişikliklere onay vereceğine inandığını söyledi.

Anayasal değişiklikler için referandumdan 'Evet' sonucu çıkarsa Putin önceki başkanlıklarını 'Sıfırlayarak' tekrardan aday olabilecek. Böylece Putin teknik olarak 2036'ya kadar iki dönem daha başkanlık yapabilecek.

Anayasal değişikliklerle ilgili 22 Nisan'da bir referandum yapılması planlanıyordu. Ancak salgın nedeniyle referandum 1 Temmuz'a ertelendi.

Rusya Anayasası şu anki haliyle bir kişinin iki dönem başkanlık yaptıktan sonra tekrardan aday olmasına izin vermiyor. Putin şimdiye kadar aralıklarla dört dönem devlet başkanlığı yaptı.