Fakir ülkeler yeterli aşıya ulaşamıyor... "Zengin ülkeler aşıları depoladı"

Video: Fakir ülkeler yeterli aşıya ulaşamıyor... "Zengin ülkeler aşıları depoladı"

Dünyada aşı savaşı var. Zengin ülkeler aşıları depolayıp nüfuslarını aşılamaya çalışırken, fakir ülkeler aşı bulamıyor. Çünkü aşı tedariklerinde büyük sorun var. Dünyanın adaletsizliği aşıda da kendini göstermiş durumda.

Koronavirüs salgını, medeniyetin, insan haklarının ve hukukun beşiği olarak gösterilen batı dünyasının imajını yerle bir etti. İstiklal Marşı şairi Mehmet Akif Ersoy'un "Medeniyet dediğin tek dişi kalmış canavar" dizelerini yeniden akla getirdi. Çünkü batı dünyasının vahşi bir yağmaya giriştiği salgın sürecinde Türkiye birçok ülkeye yardım elini uzattı.

Bazı ülkelere maske gönderildi. Bazı ülkelereyse solunum cihazı ve dezenfektan. Salgının ilk vurduğu ülkelerde yaşanan cihaz krizi sonrası ülkeler alarma geçti.

Salgın sürecinde tüm dünya büyük bir sınavdan geçti. Bu günlerde en kıymetli şey aşı. Çünkü yüz milyonlarca insan ölümle burun buruna. Özellikle Afrika ve Asya'daki birçok ülke salgın karşısında çaresiz. İlaç ve aşıya muhtaç.

Dünyada 7 buçuk milyar üstünde insan var. Ama yeterli aşı yok. Birçok ülke aşılama programını ilan etti. Başta İsrail olmak üzere birçok ülke nüfusundan fazla aşıya el koydu. Kanada ise, nüfusunun üç katı aşı aldığı için eleştirilerin odağında. Ancak o fazla aşıları insanlıkla paylaşmadılar.

Özellikle Avrupa'da aşı savaşları var. İngiltere'ye tepki büyük. Ülkesinde nufusun hatırı sayılır şekilde aşılayan Londra yönetimine diğer Avrupa ülkeleri tepkili. Karşılıklı tehditler havada uçuşuyor. Avrupa Komisyonu Başkanı, İngiltere'nin Avrupa Birliği’ne korona virüs aşılarının ihracatını başlatmaması halinde AB’nin İngiltere'ye aşı ihracatını durduracağını açıkladı.

Birçok zenginin Birleşik Arap Emirliklerine giderek orada otellerde aşılandığı yönünde iddialar var. Bu iddialar da tepkilerin odağında.

Aslında bir hamleyle yüz milyonlarca kişinin hayatı kurtarılabilir. Eğer geliştirilen aşıların formülleri tüm ülkelerle paylaşılsa yüz milyonlarca kişi yaşama tutunacak.

Salgın bir çırpıda dünya gündeminden çıkacak. Ancak aşıyı paraya tahvil etmek isteyen ülkeler buna yanaşmıyor. Yani bir anlamda parası olmayan ülkelerin halkları ölsün deniyor. Vahşi kapitalizm son hızla yoluna devam ediyor.

Medeniyet koronavirüs salgınının tüm hızıyla sürdüğü bu günlerde büyük bir insanlık sınavıyla karşı karşıya. Kendisine medeni diyen ülkeler ya insanları yaşatmaya seçecek ya da ölümlere karşı üç maymunu oynayacak.

Peki tercihleri ne olacak? Tüm dünya şimdi bu sorunun cevabını bekliyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS