Filipinli Başkan'dan Obama'ya küfür

Filipinli Başkan'dan Obama'ya küfür

Asya Ülkeleri Zirvesi'ne katılmak için Laos'a giden ABD Başkanı Obama ile Filipinler Devlet Başkanı arasında kriz çıktı. Filipinlerdeki uyuşturucu ile mücadelede yapılan yargısız infazları gündeme getiren Obama'ya, Filipinler Devlet Başkanı küfür ederek cevap verdi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

 Güney Asya Ülkeleri Zirvesi ASEAN, Güney Asya ülkesi Laos'ta başlıyor. Ancak zirve daha başlamadan diplomatik krize sahne oldu.

Filipinler Devlet Başkanı, ülkesinden ayrılmadan önce yaptığı açıklamada, ABD Başkanı Barack Obama'ya ağır hakaret içeren küfür etti. Filipinlerin egemen bir ülke olduğunu ve sömürgeciliğin geride kaldığını kaydeden Duterte şöyle devam etti: “Filipinler halkı dışında, hiç kimse benim efendim değil. Saygılı olmak zorundasın. Ortaya sorular o…çocuğu.”

Obama ile Filipinler Devlet Başkanı Duerte ilk kez görüşeceklerdi. 

Görüşme öncesinde Obama Duerte ile görüşmesinde, Filipinler'de uyuşturucu ile mücadele kapsamında yürütülen operasyonlarda, hükümet güçleri tarafından yapıldığı iddia edilen yargısız infazları gündeme getireceğini belirtmişti.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Bunun üzerine Filipinler Devlet Başkanı Duerte'nin cevabı sert oldu. Rodrigo Duterte açıklamasında Obama'nın söylediklerine küfürle cevap verdi. 

Hatta sonrasında, özür olarak ilk açıklamasında kullandığı ağır ifadeyi bir kez daha kullanarak, "O ifadeyi kişisel algılamana üzüldüm" dedi.

Gelişmeler üzerine, ikilinin Laos'taki zirvede yapılacak olan görüşmesi de iptal edildi.