Fransız Avukat: İsrail'in yargılanması muhtemel

Video: Fransız Avukat: İsrail'in yargılanması muhtemel

Uluslararası Ceza Mahkemesi, İsrail'in işgal ettiği Filistin topraklarının Filistin egemenliğinde olduğunu açıklamıştı. Fransız Avukat Gilles Devers, İsrail'in Gazze'de işlediği vahşete karşı soruşturma açması için başvuruda bulundu.

FRANSIZ AVUKAT: TEL AVİV SUÇ İŞLEMEYE DEVAM EDİYOR

"Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin savcısı, 3 ay önce İsrail'in saldırılarına yönelik başlattığı soruşturmaya rağmen Tel Aviv suç işlemeye devam ediyor. İsrail'i Uluslararası Ceza Mahkemesi'nde yargılanırken görebilme şansımız çok yüksek." Filistin'in gördüğü zulme kayıtsız kalmadı. İsrail'in Filistin işgali için Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne başvurdu.

Fransız Avukat Gilles Devers, Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne İsrail'in Gazze'de işlediği vahşete karşı soruşturma açması için başvuru yaptı. Ceza mahkemesinin 5 Şubat'ta Filistin'in egemenliğine karar verdiğini vurguladı. "5 Şubat’taki Uluslararası Ceza Mahkemesi kararında, Filistin topraklarında İsrail'in işlediği savaş suçuna yönelik soruşturma başlatıldığı açıklanmıştı. Mahkeme, Filistin'in bir devlet olduğunu, işgal altındaki Gazze, Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te Filistin'in egemenliğine karar verdi" dedi.

DEVERS: İSRAİLLİ SUBAYLARA SEYAHAT YASAĞI GELEBİLİR

Fransız avukat, İsrail'in Uluslararası Ceza Mahkemesi'ni tanıyıp tanımamasının önemli olmadığını söyledi. "İsrail Uluslararası Ceza Mahkemesi'ni tanımış veya tanımamış bunun hiçbir hukuki değeri yok. Bu argümanı sıklıkla duyuyoruz. Israil ordusundaki yüksek rütbeli subayların seyahat etmemeleri sağlanacak. Bu konuda gerekli hazırlıklar yapılıyor" diye konuştu.

Mahkemenin verdiği kararda Gazze, Batı Şeria, Doğu Kudüs ve diğer Filistin topraklarında işlenen suçları soruşturmak için yargı yetkisine sahip olduğuna ve Filistin'in mahkemeye taraf devlet olduğuna hükmetmişti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS