Fransız Charlie Hebdo dergisinden Cumhurbaşkanı Erdoğan'a iğrenç saldırı | Video

Video: Fransız Charlie Hebdo dergisinden Cumhurbaşkanı Erdoğan'a iğrenç saldırı | Video

Daha önce Hz. Muhammed'e hakaret içeren karikatürleri kapağına taşıyan Fransız Charlie Hebdo dergisi bu kez Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı hedef aldı. Erdoğan'a iğrenç bir kapakla saldıran dergiye tepkiler kısa sürede çığ gibi büyüdü.

Fransız Charlie Hebdo Dergisi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a çirkin saldırıda bulunurken dergiye sosyal medyada kısa sürede tepkiler çığ gibi büyüdü.

ALTUN'DAN SERT TEPKİ

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun,  "Cumhurbaşkanımıza saldırıyorlar. Cumhurbaşkanımızı yolundan döndürebileceklerini  sanıyorlar. Cumhurbaşkanımız küresel vicdanın sesi olmaya devam edecek."  ifadelerini kullandı.

Altun, sosyal medya hesabından, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a  karşı yapılan çirkin karikatüre ilişkin açıklamada bulundu.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Altun, paylaşımında "Batı'nın faşist  kanadı ve onların içimizdeki temsilcileri ahlaksızca Cumhurbaşkanımıza  saldırıyorlar. Cumhurbaşkanımızı yolundan döndürebileceklerini sanıyorlar.  Cumhurbaşkanımız küresel vicdanın sesi olmaya devam edecek. Türkiye güçlenecek,  faşizm ve faşistler kaybedecek." değerlendirmesinde bulundu.

Altun daha sonra Twitter hesabından yaptığı İngilizce paylaşımda, şunları kaydetti:

"Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un Müslüman karşıtı gündemi meyvesini veriyor! Charlie Hebdo, Cumhurbaşkanımızın yer aldığı alçakça görüntülerle dolu bir sözde karikatür serisi yayımladı. Bu derginin kültürel ırkçılık ve nefreti yaymaya yönelik bu iğrenç ötesi çabasını kınıyoruz. Bu sözde karikatürler tiksindirici olduğu kadar, insani ahlaktan da yoksundur. Bu açıkça, Fransız liderin ülkesi için istediği yabancı düşmanı, İslamofobik ve hoşgörüsüz bir kültürel çevrenin ürünüdür."

"Tüm edepsizlikleriyle liderimizi hedef alıyor"

Türkiye'nin sivillere yönelik her türlü şiddete ve İslam adına her türlü terör eylemine karşı olduğunu açıkça ortaya koyduğunu belirten Altun, şöyle devam etti:

"Ancak nereden gelirse gelsin kültürümüze ve dinimize yönelik iğrenç saldırılar karşısında sessiz kalmayacağız. Cumhurbaşkanımız, Türkiye'nin dünya çapında milyonlarca mülteciye kapılarını açmasını sağlayarak son dönemdeki en insani lider olarak hafızalara kazınmıştır. Kadınlara, çocuklara ve engellilere yardım etmek için parmağını bile oynatmayanlar şimdi de tüm edepsizlikleriyle liderimizi hedef alıyor.

Yine de ırkçı, yabancı düşmanı, İslamofobik ve Yahudi düşmanı tahrikler bizi aynı şekilde karşılık vermeye kışkırtamayacak. Bir mağduriyet üzerinden verilmeye çalışılan gözdağına ve provokasyonlarınıza boyun eğmeyi reddediyoruz. Kültürümüze yönelik bu tür sorumsuz ve budalaca saldırılar, yalnızca ırkçılığı ve ayrımcılığı besleyecektir. Tüm aklı başında Avrupalı dostları bu tür bir ilkel kültürel ırkçılık, entelektüel kısırlık ve medeniyetsiz söylemle mücadele etmeye çağırıyoruz."

SÖZCÜ KALIN: KİŞİ HAKLARINA SALDIRI İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ DEĞİLDİR

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın sosyal medya hesabından, açıklamada bulundu. Kalın şu ifadeleri kullandı:  Hiçbir inanç, kutsal ve değere karşı saygısı olmayan Fransız dergisinin Cumhurbaşkanımızla ilgili yayınını şiddetle kınıyoruz. Bunlar sadece kendi müptezelliklerini ve ahlaksızlıklarını ortaya koyuyorlar. Kişi haklarına saldırı, mizah ve ifade özgürlüğü değildir. Ahlak ve edep yoksunu bu yayınların amacı, nefret ve husumet tohumları ekmektir. İfade özgürlüğünü din ve inanç düşmanlığına dönüştürmek ancak hastalıklı bir zihniyetin ürünü olabilir. Sağduyu sahibi herkes bu iğrenç yayıncılığı kınamalı ve reddetmelidir.

CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI FUAT OKTAY: LANETLİYORUM
 
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Twitter hesabından, "Fikir özgürlüğü arkasına saklanarak kimseyi kandıramazsınız. İflah olmaz Fransız paçavrasının Cumhurbaşkanımızla ilgili ahlaksız yayınını lanetliyorum. Ahlak, vicdan sahibi uluslararası kamuoyunu bu rezilliğe karşı sesini yükseltmeye çağırıyorum" paylaşımında bulundu.

AK PARTİ SÖZCÜSÜ ÖMER ÇELİK: FİKİR ÖZGÜRLÜĞÜ DEĞİL İNANÇ DÜŞMANLIĞI

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, yaptığı paylaşımda, "Fransız dergisi nefret üretim merkezi haline gelmiştir. Cumhurbaşkanımızla ilgili ahlaksız yayınlarını şiddetle kınıyoruz. Bu yayın anlayışı fikir özgürlüğü değil inanç düşmanlığıdır. Bu zihniyet tiksinti verici bir noktaya ulaşmıştır. Bunların inanca ve kişi haklarına karşı nefret üreten yayınları asla fikir özgürlüğü değildir. Fikir özgürlüğünü inanç düşmanlığı ile boğmaya çalışan bir barbarlıktır. Barbarlık cephesinin genişlediğini görüyoruz. Husumet cephesinin hepsiyle mücadele edecek kararlılığa sahibiz. Bu husumet cephesinin inancımıza niye saldırdıklarını, Cumhurbaşkanımıza karşı neden nefret siyaseti ürettiklerini biliyoruz. Uğruna mücadele ettiğimiz değerlere düşmanlar. Biz de bu zihniyetle mücadele etmeye kararlıyız." ifadelerini kullandı.

ADALET BAKANI GÜL: İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ NEDİR BİLMİYORSUNUZ

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül  "Avrupa'nın insanlık değerlerinden nasipsiz faşistleri, ifade özgürlüğü nedir bilmiyorsunuz. Geçmişten bugüne biriktirdiğiniz hukuksuz, ahlaksız utanç sayfalarınıza her gün bir yenisini ekliyorsunuz. Şunu bilin ve aklınızdan çıkarmayın: Recep Tayyip Erdoğan asla yalnız yürümeyecek" sözleriyle Charlie Hebdo'nun yayınını kınadı.

NE OLMUŞTU?

Fransa'da Hz. Muhammed ile ilgili bir karikatürü derste paylaşan bir öğretmen kafası kesilere öldürülmüştü. Bunun ardından Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, İslam karşıtı sözlerde bulunmuş, Hz. Muhammed'e hakaret içeren Charlie Hebdo karikatürlerini devlet binalarına yansıtmış, hatta lise kitapçıklarında karikatürün yer alması için talimat vermişti. Bu gelişmelerin ardından da Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fransız mallarını boykot çağrısında bulunmuştu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS