Gazeteci cinayeti krizi büyüyor

Video: Gazeteci cinayeti krizi büyüyor

Malta'da 2017'de cinayete kurban giden gazetecinin ölümüyle ilgili soruşturmaya yönelik protestolar Başbakanı koltuğundan etmişti. Başbakan Muscat'ın istifa kararı da eylemleri bitirmeye yetmedi. Parlamento binası önünde toplanan kalabalık iktidar milletvekillerinin binadan çıkışını engelledi. Grupla vekiller arasında arbede yaşandı.

Parlamento binası önünde toplandılar, milletvekillerinin çıkışını engellediler. Başbakan Muscat’ın istifa edeceğini duyurması da Malta’da tansiyonu düşürmeye yetmedi.


Güney Akdeniz’de bir ada ülkesi olan Malta, günlerdir hükümet karşıtı gösterilere ev sahipliği yapıyor. Sebebi ise, Araştırmacı Gazeteci Daphne Caruana Galizia’nın yolsuzluğa dair önemli belgeleri açıklamasından kısa bir süre sonra suikaste kurban gitmesi.


Malta Başbakanı Joseph Muscat, artan baskılar neticesinde Ocak ayında parti liderliği ve başbakanlıktan ayrılacağını açıkladı. Ancak bu da protestocuları durdurmadı. Yaklaşık 4 bin protestocu bir kez daha soluğu parlamento binası önünde aldı.


Parlamento binası önünde toplanan eylemciler, iktidar partisinden milletvekillerin binadan çıkışına engel oldu. Eylemcilerle vekiller arasında arbede yaşandı.


Göstericiler tencere tava çaldılar, “Daphne haklıydı” sloganlarıyla hükümeti hedef aldılar.


Malta polisi şiddetli protesto beklentisi nedeniyle parlamento binasının bulunduğu cadde üzerindeki mağazaların kapanmasına karar verdi.


Araştırmacı Gazeteci Galizia Nisan 2017’de başbakanın özel kalemi ile turizm ve ekonomi bakanlarının kara para akladıkları gizli bir şirketleri olduğunu öne sürmüştü.


Galizia, 16 Ekim 2017'de evinin yakınında otomobiline yerleştirilen zaman ayarlı bombanın patlaması sonucu hayatını kaybetmişti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS