hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Gazze’ye haftalardır yardım ulaşmıyor… Ekmek için yem öğütüyorlar!

  İsrail saldırılarının devam ettiği Gazze Şeridi'ne yardımlar hala ulaştırılamıyor. Una dahi ulaşamayan Gazzeliler, hayvan yemlerinden ekmek yapmaya başladı. Bir Gazzeli bölgedeki durumu, "Un almak için dışarı çıkarsan ölürsün. Evde kalırsan da açlıktan ölürsün" cümleleriyle anlattı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Gazze Şeridi’nde şartlar her geçen gün kötüleşiyor. Haftalardır ekmek yapacak kadar una dahi ulaşamayan Gazzeliler, hayvan yemlerini öğüterek ekmek yapmaya çalışıyor.

  Hayvan yemlerini öğütüp yenebilecek hale getirdiklerini anlatan Gazzelinin kurduğu bir cümle ise bölgedeki durumun yalnızca gıda eksikliği olmadığını tekrar vurguluyor.

  Gazze'de ölüm ve yaşam arasındaki çizgi giderek inceliyor. Gazzeliler her adımlarında ölüme yakın hissediyor. Gıda eksikliğinin her gün büyüdüğü Gazze'de ne una ne de pirince ulaşılıyor.

  Bölgedeki bir Gazzeli durumu şu ifadelerle aktardı;

  Şu anda bildiğiniz gibi un yok. Piyasalarda kilosu 25-30 şekel arası fiyatla satılıyordu, biz de almakta çok zorlandık ama artık o da yok. Şimdi ne mevcut? Hayvan yemi. Öğütüp pişiriyoruz ama ekmek bile değil, bisküvi gibi çıkıyor. Gece hazırlıyoruz, ertesi gün uyanırsak ezilmiş olarak yiyoruz. Un almak için dışarı çıkarsan ölürsün. Evde kalırsan da açlıktan ölürsün. Pirinç ve mercimek bile yemeye başladık, artık pirinç bitti. Mercimekler kilosu 24 şekel ve bu da mevcut değil. Mercimek, ekmek ve pirinç yok. Her şey için tanrıya şükürler olsun elbette.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow