Gençler sıkıntılarını dansla unutuyor

Video: Gençler sıkıntılarını dansla unutuyor

İsrail'in abluka altında tuttuğu Gazze Şeridi’nde Filistinli gençler, hayata tutunmak için türlü yollar deniyor. Gençler "break dance" olarak da bilinen sokak dansı yaparak zorlu hayat şartlarının getirdiği olumsuzlukların üstesinden gelmeye çalışıyor.

Hem sıkıntılarla dolu hayatlarına renk katıyor hem de beden disiplinlerine katkı sağlıyorlar. Görüntüler İsrail’in abluka altında tuttuğu Gazze’den. Kentin orta kesimindeki Nuseyrat mülteci kampının sokak aralarında toplanan gençler, oluşturdukları küçük bir grupla "hip hop" müzik eşliğinde dans ediyor.

Sokak dansçısı Ahmed El-Gariz, Gazze’de hip hop ve sokak dansını öğretmek için açtıkları mekânın gençlerin uğrak yerlerinden olduğunu söyledi. Gariz, "okul" adını verdikleri mekânı, Gazze’de break dance, rap ve grafitinin yaygınlaşması için ilk kültürel basamak olarak nitelendirdi.

Gazze'de sokak dansı ilk olarak 2001'de bireysel olarak görülmeye başlandı. 2004'te de "Campus breaker" isimli dans ekibinin kuruldu. Gariz'e göre Filistin halkı ilk başta bu dansı yadırgadı ancak zaman içinde yavaş yavaş alıştı.

Gariz, sokak dansının aynı zamanda bedensel yeterlilik gerektirdiğine dikkati çekti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS