Göçmenler Meksika sınırına ulaştı

Video: Göçmenler Meksika sınırına ulaştı

Ülkelerindeki şiddet, işsizlik ve yoksulluk gibi sorunlardan kaçıp ABD’ye ulaşmak isteyen 5 bin orta Amerikalı göçmen, Meksika sınırına vardı. Sınırda Meksikalı güvenlik güçleri ve göçmenler arasında çatışma çıktı.

Daha iyi bir hayat aramak için yola çıktılar. Hedefleri ABD’ye ulaşmak. Orta Amerika ülkeleri El Salvador, Honduras, Nikaragua ve Guatemala'dan göçmenler Meksika sınırına ulaştı. Çoğunluğunu Honduraslıların oluşturduğu göçmenler, Guatemala'nın Meksika sınırındaki Tecun Uman kentine vardı. Göçmenler Guatemala’nın Meksika sınırındaki Suchiate Nehri üzerinden Meksika’ya geçmeye çalıştı.

Meksikalı güvenlik güçlerinin kapattığı sınır kapılarında bekleyen yaklaşık 5 bin göçmenin yüzlercesi iki ülkenin sınırındaki Suchiate Nehri'nde yürüyerek Meksika’ya girdi. Orta Amerikalı göçmenlerden bir kısmı, nehir kenarında Meksika güvenlik güçleriyle çatıştı. Meksikalı yetkililer, sınırı geçen ve küçük gruplar halinde yollarda yürüyen göçmenleri yakaladı.

Ulusal Göç Enstitüsü’nden yapılan açıklamada, yasal statüsü olmadan ülkeye girenlerin önce gözaltına alınacağı, sonra da statülerini yasal hale getiremezlerse sınır dışı edileceği belirtildi.

ABD Başkanı Donald Trump, göreve geldikten sonra Orta ve Güney Amerika’dan gelen göçmenleri Meksika sınırında bekletme kararı almıştı. Trump ayrıca Meksika ve Orta Amerika ülkelerini göçmen akışını engellememeleri durumunda ekonomik yaptırım uygulamakla tehdit etmişti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS