hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Gündem oldu: Yeni Zelanda meclisinde Haka dansı!

  Yeni Zelanda'da 21 yaşındaki milletvekili köklerine ve yerli haklarına bağlılığını temsilen mecliste Haka dansı yaptı. Haka dansı görüntüleri dünya çapında viral oldu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Ülke tarihine geçen vekil sosyal medyanın gündemine oturdu. Yeni Zelanda meclisinde 21 yaşındaki Hana-Rawhiti Maipi-Clarke, Yeni Zelanda Parlamentosuna seçilerek son 170 yıldaki en genç kadın milletvekili olmayı başardı.

  Yeni Zelanda yerli halkı Maorilerin genç temsilcisi, meclisteki konuşmasında önce geleneksel dansı olan Haka'yı yaptı. Vekilin Haka dansı parlamentoda büyük destek gördü. Meclisi coşturan vekilin Haka dansı sosyal medyada çok konuşuldu.

  Genç vekil konuşmasında seçmenlerine seslenerek, "Sizin için ölürüm ama sizin için yaşarım da" ifadelerini kullandı.

  Yerli çocuklara da seslenen 21 yaşındaki milletvekili "Asla ayak uydurmayın. Mükemmelsiniz. Mükemmel bir biçimde ayak uydurmuş vaziyettesiniz" diyerek çocuklara kendi özgünlüklerini ve dillerini kucaklayıp benimseme çağrısında bulundu.

  Maorilerin Haka dansı aynı zamanda 'savaş dansı' olarak da biliniyor. Tarihi 18'inci yüzyıla dayanan Haka dansını yapanlar, gözlerinin beyaz kısmını göstererek bir yandan ellerini bedenlerine, bir yandan da ayaklarını yere vurarak dans ediyorlar.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow