Güney Koreli yetkili: Kim Jong-un hayatta ve iyi

Video: Güney Koreli yetkili: Kim Jong-un hayatta ve iyi

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un nerede? 15 Nisan'dan bu yana görülmeyen liderin, sağlık durumunun iyi olmadığı hatta ölmüş olabileceği iddia edilmişti. Son açıklama Güney Kore Devlet Başkanı'nın danışmanından geldi. Kim Jong-un'un hayatta ve sağlığının yerinde olduğu bildirildi.  Öte yandan Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un, ülkenin doğu kıyısında yeni bir turistik bölgenin inşaatında çalışan işçilere teşekkür ettiği bildirildi.

Kim Jong-un öldü mü? Bitkisel hayatta mı? Yoksa koronavirüsten korunmak için inzivaya mı çekildi? Kuzey Kore'nin 36 yaşındaki otokrat liderinin sağlık durumuna ilişkin iddialara, hemen her gün bir yenisi ekleniyor. Son açıklama Güney Kore'den geldi. Devlet Başkanı Moon Jae-in'in üst düzey dış politika danışmanı Moon Chung-in, CNN'e konuştu. "Kim Jong-un hayatta ve iyi. 13 Nisan'dan bu yana Wonsan bölgesinde kalıyor. Şimdiye kadar herhangi bir şüpheli hareket tespit edilmedi" dedi.

Ancak Japonya basını Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un "bitkisel hayatta olduğunu" iddia etmişti. O iddialara göre, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ay başında düştü ve hastaneye kaldırıldı. Pekin'den, uzman ekip desteği istenildi. Ancak ekip gelmeden, Kim Jong-un'a kalp ameliyatı yapıldı.
Ameliyatta, Jong-un'un kalıtsal obezitesi nedeniyle bir dizi komplikasyon yaşandı. Haberlere göre, ameliyatın başarısız olması sonucu Kim Jong-un bitkisel hayata girdi.

Bir diğer iddia ise kuzey kore üzerine araştırmalar yapan Washington merkezli Amerikalı bir düşünce kuruluşundan gelmişti. Kim'e ait olduğu düşünülen bir trenin uydu görüntüleri paylaşıldı. 38 North isimli web sitesinde yayınlanan uydu görüntülerinde, trenin ülkenin doğu kıyısındaki Wonson şehrindeki istasyonda beklediği görülüyor. Bu da Güney Koreli yetkilinin iddiasını güçlendiriyor.

Kuzey Kore lideri Kim, turistik bir bölgenin inşaatında çalışanlara teşekkür etti
 
 Öte yandan iddialara karşın Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un, ülkenin doğu kıyısında yeni bir turistik bölgenin inşaatında çalışan işçilere teşekkür ettiği bildirildi.

Güney Kore haber ajansı Yonhap'ın Kuzey Kore gazetesi Rodong Sinmun'a dayandırdığı habere göre, Kim, doğu kıyısında yer alan Wonsan-Kalma turistik bölgesinin inşaatında çalışanlara duyduğu minneti dile getirdi.

Ancak uzun zamandır Kuzey Kore liderinden görüntü gelmemesi ve haberlerin reddedilmemesi, sağlık sorunu iddialarını güçlendirir nitelikte.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS