Harekat bölgesinde Cerablus modeli

Harekat bölgesinde Cerablus modeli

Türkiye'nin daha önce Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekatları ile terörden arındırdığı Cerablus, Azez, Afrin gibi yerleşim yerlerinde uygulanan modelin Barış Pınarı Harekatı bölgesinde de uygulanması planlanıyor. Kentlerde sağlık, eğitim, güvenlik gibi ihtiyaçların karşılanmasıyla geri dönüşlerin de hızlanacağı belirtiliyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekatı ile terörden arındırılan Cerablus, Azez, Afrin gibi yerleşim yerlerini cazibe merkezi haline getiren Türkiye benzer adımı Barış Pınarı Harekatı bölgesinde de atarak mülteci dönüşünü hızlandırmayı planlıyor.

Bunun için temel alınan model için Cerablus örneği veriliyor.

Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekatları ile terörden arındırılan bölgelerde nüfus dağılımına göre yerel meclisler oluşturulmuştu. Demografik yapı olduğu gibi korunarak, demokratik temsilleri sağlanmış, oluşturulan meclisler, kendi içinde yaptıkları seçimlerle idarecilerini seçmişlerdi. Türkiye bu noktada sadece danışmanlık desteği vermişti.

Bölgenin yeniden imarı ile birlikte eğitimde bir yıl içinde 108 okul açıldı. İlk ve orta öğrenim verilmeye başladı. Yine Türkiye'nin açtığı Cerablus Hastanesi de günlük ortalama 1000 hastaya hizmet vermeye devam ediyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü verilerine göre; 24 Haziran 2016’dan bu yana terörden arındırılan bölgelere yaklaşık 365 bin Suriyeli geri döndü.

Fırat’ın batısının da güvenli hale gelmesiyle birlikte göçmenlerin gönüllü olarak vatanlarına dönüşlerinin hızlanması hedefleniyor.

Maliyet çözümü için donör ülkeler toplantısı önem taşıyor. Ak Parti Sözcüsü Ömer Çelik de esas çözümün donörler toplantısıyla ve çok yönlü müzakerelerle sağlanabileceğini vurguladı.

Bu çalışmalar sürerken Tel Abyad'da ilk adım Kızılay'dan geldi. Kızılay, mobil klinik açmaya hazırlanıyor. Günlük 500 hastaya bakacak seyyar klinikte dahiliye, radyoloji, çocuk hastalıkları, kan alma ve laboratuvar birimleri bulunacak, 16 uzman hekim görev yapacak.