hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Hocalı Katliamı'nın 27. Yılı

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  27 yıl önce bugün, Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ bölgesinde, Hocalı Kasabası'nda korkunç bir katliam yaşandı. Kadınlar ve çocukların da aralarında olduğu 613 kişi Ermenistan güçleri tarafından öldürüldü. Dünyanın sessizce izlediği olayları, dönemin Hürriyet muhabiri İrfan Sapmaz duyurmuştu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  1992 yılının Şubat ayıydı. 25'ini, 26'sına bağlayan gece, insanlık tarihine kara bir leke olarak geçti.

  Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ bölgesindeki Hocalı Kasabası'nda aralarında kadınların ve çocukların da bulunduğu 613 Azeri vahşice katledildi. Takvimler katliamın 27. Yılını gösteriyor ama acılar hala taze.

  Bir tarafta Dağlık Karabağ bölgesinin bağlı olduğu Azerbaycan, diğer yanda bölgenin kendisine bağlanmasını isteyen Ermenistan vardı.

  Dağlık Karabağ bölgesinin en önemli tepesi olan Hocalı Kasabası, Ermenistan'ın hedefindeydi.

  Sovyetler Birliği ordusunun desteğini alan Ermenistan Silahlı Kuvvetleri bir gece yarısı kasabaya girdi. Giriş çıkışlar tutuldu. Resmi sayılara göre 103'ü kadın, 63'ü çocuk olmak üzere 613 sivil topluca katledildi. Yüzlerce kişi yaralandı. 1200 den fazla sivil rehin alındı, 150 kişi ise kayboldu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Dünya bölgede yaşananları, dönemin Hürriyet muhabiri İrfan Sapmaz'dan öğrendi.

  Olaylardan önce Hocalı Kasabası'nda 3 bin Azeri yaşıyordu. Bazı ailelerin tüm fertleri öldürüldü. 700'den fazla çocuk öksüz ve yetim bırakıldı. Cesetler üzerinde yapılan incelemelerde, işkencenin ve vahşi katliamın izleri bulundu. İnsan hakları İzleme Örgütü, Hocalı Katliamı'nın Dağlık Karabağ'ın işgalinden bu yana yapılan en kapsamlı sivil katliam olduğunu açıkladı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow