Hong Kong'da sokak durulmadı

Video: Hong Kong'da sokak durulmadı

Hong Kong'da Çin'den kaçan sığınmacıların tekrar Pekin'e iadesini öngören yasa tasarısı sokakları karıştırmıştı. Hükümet tasarıyı askıya aldığını açıkladı, ardından hapisteki öğrenci lideri Joshua Wong'u serbest bıraktı. Ancak bunlara rağmen göstericiler sokakları terk etmedi.

Geçtiğimiz hafta göstericiler ile polis arasında şiddetli çatışmaların yaşandığı Hong Kong, hafta sonunda son yılların en büyük sokak eylemine sahne oldu. Hükümetin Çin'den kaçan sığınmacıların Pekin'e iade edilmesini öngören yasa tasarısı hazırlaması, binlerce kişiyi sokaklara dökmüştü. Tepkilere daha fazla dayanamayan Hong Kong yönetimi, önce tasarıyı erteledi sonra da süresiz askıya alındı. Ancak gösteriler yine dinmedi.


Hong Kong'un Çin yanlısı hükümetinin attığı son adım da milyonların sokakları terketmesine yol açmadı. Hükümet, 2015 yılındaki gösterilerin öğrenci lideri Joshua Wong'u serbest bıraktı. 22 yaşındaki Wong, 5 yıl önceki gösterilerdeki suçlamalar nedeniyle son iki aydır hapisteydi. Çıkar çıkmaz, Başbakan Carrie Lam'ın istifasını istedi. Wong, gösterilere katılacağını dolayısıyla protestoların devam edeceğinin de sinyalini verdi."2 milyon kişi gösterilere katıldı"


Hafta sonundaki gösteri belki de son 30 yılın en kalabalık eylemiydi. Katılımın yüksek olduğunu gösteren videolardan biri de buydu. Yaklaşık 15 saat kesintisiz yapılan çekimde kalabalığın hiç azalmadığı, görülüyor.Hong Kong polisi gösterilere 338 bin kişinin katıldığını iddia etse de muhalifler gösteriye 2 milyondan fazla kişinin katıldığını öne sürüyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS