Hong Kong'daki gösteriler 11. haftasına girdi

Video: Hong Kong'daki gösteriler 11. haftasına girdi

Hong Kong'da suçluların Çin’e iadesi tasarını protestoyla başlayan gösteriler bu hafta sonu da devam ediyor. Bugün binlerce gösterici bir kez daha sokakta. Hong Konglular ayrıca, gösterileri kapsamında insan zinciri de oluşturdu.

Hong Kong’da protestocular 3 aydır sokaklarda. Gösterilere katılan binlerce kişi “Bağımsız Hong Kong, demokrasi şimdi.” sloganlarıyla yürüyüş yaptı.


Kentteki birçok yol kapandı ve metro seferleri iptal edildi. Protestocular, plastik bariyer, bambu ağaçları ve çöp kutularıyla polise karşı barikat kurdu. Hong polisinin göstericilere müdahalesi sert oldu.


Polis bir çok noktada göstericileri dağıtmak için plastik mermi ve gazla müdahale etti.


Protesto gösterilerinde bu sefer farklı bir eylem gerçekleştirildi. Hong Kong Liman’nın her iki yanında kilometrelerce uzanan insan zinciri oluşturuldu.


Havanın kararmasıyla telefonlarının ışıklarını açan protestocular, ilginç görüntülerin oluşmasına sebep oldu.


Hong Kong'da hüküm giyen veya hakkında suçlama bulunanların Çin'e, Makao Özel İdare Bölgesi'ne ve Tayvan'a iadesini kolaylaştıran yasa tasarısı 3 Nisan'da parlamentoya sunulmuştu.


Tasarı politik suçları kapsam dışında tutuyor ancak 7,4 milyon nüfuslu Hong Kong'da halkın büyük bölümü, insanların Çin'in yargı sistemi altında keyfi gözaltılara, adil olmayan yargı süreçlerine ve hatta işkenceye maruz kalacağı kaygısını taşıyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS