İbrahim Kalın: Vekalet savaşları tüm bölgeye zarar veriyor

Video: İbrahim Kalın: Vekalet savaşları tüm bölgeye zarar veriyor

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın CNN International'a konuştu. ABD-İran arasındaki gerilimi yorumladı. Trump'ın, "NATO Ortadoğu'da daha aktif olmalı" çağrısını değerlendirdi.

"Ne ABD'yi ne de İran'ı reddedemezsiniz" dedi. Kasım Süleymani suikastını kışkırtıcı olarak tanımladı. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, CNN International'ın konuğu oldu. ABD-İran arasındaki gerilim başta olmak üzere, bölgesel konulara dair soruları yanıtladı.


ABD ile Türkiye hedeflerinde aynı sayfada. ABD ile birlikte DEAŞ karşıtı koalisyonun bir parçasıyız. Irak'ı istikrara kavuşturmak istiyoruz. Suriye'de şiddet ve savaşın sona erdiğini görmek istiyoruz. Filistin’de barışçıl ve adil bir çözüm görmek istiyoruz. Yemen'de savaş ve ıstırapların sonunu görmek istiyoruz. Bu geniş hedeflerin hepsinde aynı sayfadayız.


"ABD GÜÇLÜ AMA İRAN'I DA REDDEDEMEZSİNİZ"


İran da bölgede önemli bir oyuncu. İran'ı görmezden gelemez ya da reddedemezsiniz. Bölgede hiçbir şey planlayamazsınız. Onlarla ilişki kurmalısınız. İster nükleer program, ister Irak'ta, Yemen'de ya da başka yerlerdeki durum olsun, İran'a yabancılaşma yerine iletişim politikasını savunduk. İran'ı da reddedemezsiniz.


"SÜLEYMANİ'NİN ÖLDÜRÜLMESİ KIŞKIRTICI BİR EYLEMDİ"


Bu kışkırtıcı bir eylemdi. Bölge genelinde şok dalgası yarattı. Özellikle de bölgesel güvenliğin çok kırılgan doğasından endişe duyanlar için. Iraklılar endişeliydi. Biz endişeliydik. Gerilimin şu anda durduğunu umuyoruz. Belki bir son değil ama duraklama olur ve umarım mevcut durumdan daha kötü olmaz.


"BÖLGEDEKİ SORUNLARDAN BİRİ DEVLET DIŞI AKTÖRLER"


Öte yandan, sorunun kaynağı ister Irak'ta, ister Suriye'de, ister Yemen'de olsun, tüm bu vekalet savaşları bölgemizdeki sorunlardan biri de, devlet dışı aktörlerin yükselişi ve başka ülkelerce manipüle edilmesi. Büyük resme bakmak gerek. Bunlar kısa vadede bazı siyasi kazanımlar getirebilir. Ancak uzun vadede aslında herkesin güvenliğini ve refahını riske atar.


"NATO ORTADOĞU'DA DAHA AKTİF ROL OYNAMALI"


Aslında Cumhurbaşkanımız, terörizme karşı mücadelede üyelerini korumak için NATO'nun daha aktif bir rol oynamasını istedi. Terörizme, PKK terörüne, YPG terörüne, El Kaide'ye ve DEAŞ terörüne maruz kaldık. Bu sorunu daha önce dile getirdik. Bu yüzden Başkan Trump'ın bir sözlerinin bir anlamı var. Elbette bu NATO birliklerini Irak'a, Suriye'ye veya başka yerlere göndermeye başlandığı anlamına gelmiyor. Bunun NATO’nun amaçlarına hizmet edecek, akıllı bir şekilde, ama aynı zamanda üyelerin korunacağı şekilde yapılması gerekir.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS