Ida Kasırgası ABD'ye ulaştı

Ida Kasırgası ABD'ye ulaştı

Küba'yı vuran Ida Kasırgası, ABD'nin güney kıyılarına ulaştı. Binlerce kişinin tahliye edildiği Louisiana eyaletinde kasırganın hızı saatte 240 kilometreyi aştı. 300 binden fazla abonenin elektrikleri kesildi. Bir kişi devrilen ağacın altında kalarak can verdi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Çok sayıda kişi tahliye edildi. Binlerce hanenin elektriği kesintiye uğradı. Ida Kasırgası, ABD'nin güney kıyılarına ulaştı.

Küba'da kategori 1 seviyesinde etkili olan, Meksika'da şiddetini artıran Ida Kasırgası, ABD'nin Louisiana eyaletinde karaya ulaştı. Saatteki hızı 241 kilometreye ulaşan Ida Kasırgası, Louisiana'nın Grand Adası'nı etkisi altına alırken bazı evleri su bastı.

Başta New Orleans olmak üzere eyaletin güney şehirlerine ulaşan kasırga, elektrik kesintilerine neden oldu. Yetkililer, Louisiana'da 300 binden fazla abonenin elektriklerinin kesik olduğunu aktardı. Eyalette tahliyeler de sürüyor. Şu ana kadar 1500'ü aşkın kişinin tahliye edildiği, bu rakamın artacağı kaydedildi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Ida Kasırgası, ABD Ulusal Hava ve Meteoroloji Hizmetleri tarafından 4 kategorisinde, "son derece tehlikeli büyük kasırga" olarak nitelendirildi. 2005 yazında etkili olan Katrina kasırgası ise kategori 3 şiddetindeydi. O kasırga sonucu New Orleans'ın yüzde 80'ini su basmış, bin 800'den fazla can kaybı yaşanmıştı.