İngiltere'nin adımı Rusya’yı kızdıracak

İngiltere'nin adımı Rusya’yı kızdıracak

Bugüne kadar Ukrayna’ya verdiği ciddi silah desteği ile dikkat çeken İngiltere’den, Ukrayna için yeni bir adım daha planlanıyor. Rus milyarderlerin İngiltere’de dondurulan varlıklarının Ukrayna’ya destek için kullanılması gündemde.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İngiltere'de Muhafazakâr Parti hükümetinin Ukrayna’ya mali destek için Rus milyarderlerin dondurulan mal varlıklarına el koyarak kaynak oluşturmayı planladığı belirtildi. İngiliz The Guardian'ın haberine göre, İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss, Rusların mal varlıklarının Ukrayna’ya verilmesi önerisini gündeme getirdi, bu konuda yasal düzenleme yapılabileceği sinyali verdi.

Truss, milletvekillerine yaptığı konuşmada, Kanada’da uygulandığı gibi İngiltere’nin de bu yöntemi tercih etmesini savunarak "Konsepti destekliyorum. Kanadalılar aslında yasayı yeni geçirdiler. Bu, İçişleri Bakanlığı ve hazine ile ortaklaşa üzerinde çalıştığımız bir konu" dedi.

İngiltere yasalarına göre Rus milyarderlerin varlıklarına erişim en uzun süre olarak 56 gün donduruluyor ancak bu süre uzatılabiliyor. Ukrayna'da savaşın maliyetinin ise yıl sonuna kadar 1 trilyon dolar olması bekleniyor.