None

Irak'ta grev kararı

A A

18.11.2019 - 09:50

Irak'ın başkenti Bağdat’ta hükümet karşıtı gösteriler sürüyor. Ülkedeki Şii lider Es-Sadr, devlet memurlarını genel greve çağırdı. 4 kentte devlet kurumları dün tatil edildi.

Tahrir Meydanı, Hıllani Meydanı ve Sinek Köprüsü... Irak'ın başkenti Bağdat'ın tüm simge noktaları bir kez daha protestoların adresi oldu. Binlerce kişi, ülkedeki işsizlik ve yolsuzluğu protesto etmek üzere yine sokaklardaydı. Ünlü Tahrir Meydanı yakınlarında ve Dicle Nehri kıyısındaki mağazaların depoları ateşe verildi.

Ülkenin Şii lideri Mukteda Es-Sadr, devlet memurlarına genel greve gitme çağrısında bulundu. Sadr o mesajda "Fırsat kaçırılırsa vatan kaybolur. Vatan çalışmaktan daha önemlidir" ifadelerini kullandı. Es-Sadr açıklamayı sosyal medya hesabı üzerinden yaptı. Şii liderin çağrısı yankı buldu. Divaniye, Meysan, Zikar ve Babil valiliği olmak üzere 4 ilçede, pazar gününün tüm resmi devlet kurumlarında tatil olacağını duyurdu.

Irak'ta işsizlik, yolsuzluk ve kamu hizmeti yetersizliğini protesto etmek amacıyla 1 Ekim'de başlayan gösterilerde 319'den fazla kişi hayatını kaybetti. 15 binden fazla kişi yaralandı.