Irak’ta hükümet neden kurulamıyor?

Irak’ta hükümet neden kurulamıyor?

Irak’ın Kerkük şehrinin Türkmen Vekili Erşat Salihi, 8 aydır hükümetin kurulamamasının Irak’ta Şii Sünni çatışmasına neden olabileceği uyarısında bulundu. Türkmen vekil, Türkiye’nin sınır ötesi operasyonları hakkında da konuştu. CNN TÜRK muhabiri Buse Deviren ve kameraman Sercan Sever’in haberinde.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Irak’ta hükümet krizi bir türlü aşılamıyor. Kerkük Milletvekili Erşat Salihi, 8 aydır kurulamayan hükümetin iç çatışmaya neden olabileceğine dikkat çekiyor.

Salihi, “Kurulmayan bir hükümet Irak’ta kaosa sürüklenebilir. Şii çatışması olabilir. Sunniler bir yerde değiller. Kürtler parçalanırlar. Din adamı El Sadır 75 milletvekilini Irak parlamentosundan istifa ettirdi. O zaman dengeler değişti. Maliki’nin sandalye sayısı 35’ten 50’ye yükseldi. Demek ki buradan hem bölgeyi ilgilendiren İran yanlısı olaylar artı bunun yanında diğer taraflardan beraber bir hükümet kurma süreci zor olmaktadır.” ifadelerini kullandı.

Ekim 2021’deki parlamento seçiminden bu yana hükümetin kurulamadığını hatırlatan Erşat Salihi, CNN TÜRK’e verdiği özel röportajda ülkenin ciddi krizin eşiğinde olduğunu ifade etti.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Erşat Salihi, “Bu anlaşılmayan hükümet kurma Irak’ın güvenliğini de etkileyebilir Irak’ın komşu ülkelerini de etkileyebilir. Biz Türkmenler Irak’ın çimentosuyuz. Ne kadar hükümet kurma sürecinden bizi uzak tutmuş olursalar da ama eninde sonunda herhangi bir hükümet kurulursa biz onun içinde yer alırız.” sözlerini kullandı. 

Kerkük’ün Türkmen Vekili Salihi, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin PKK’ya yönelik Kuzey Irak’a yaptığı operasyonları da değerlendirdi.

Salihi, “Iraklı makamlarla Türkiye’nin makamları son günlerde ortaklaşa bir şekilde güvenlik birimleri Sincar’da güzel operasyonlar yaptı ve Sincar’ın içi PKK’lılardan temizlediler. Onlar yalnızca sadece ya mahmur kampında ya da dağlardalardır.” ifadelerini kullandı.

Hacıyev'den enerji mesajı: Enerji krizinde Bakü alternatif mi?

Hacıyev'den enerji mesajı: Enerji krizinde Bakü alternatif mi?