hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Irak'tan ABD'ye saldırı tepkisi

  Irak'ta ABD tarafından İran destekli Nuceba hareketinin bir liderinin öldürülmesi Bağdat yönetimini harekete geçirdi. Irak, ABD'nin ülkedeki askeri varlığına son vereceğini açıkladı. Pentagon ise kararı kabul etmedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  ABD tarafından Irak'ın başkenti Bağdat'ta Haşdi Şabi Karargahı’na düzenlenen hava saldırısıyla İran destekli Nuceba hareketi komutanlarından "Ebu Takva Es-Saidi" öldürüldü. Suikast, Bağdat yönetimini harekete geçirdi. Bağdat, ABD'nin ülkedeki varlığına son vereceğini açıkladı.

  Irak, Bağdat'taki hava saldırısının ardından ABD öncülüğündeki koalisyonun ülkedeki misyonunu sona erdirmek için hazırlık yapmak üzere bir komite kurulacağını açıkladı. Başbakan Muhammed Şiya Es-Sudani, Erbil hükümeti ve Sudani çağrısıyla bölgede görev yapan Haşdi Şabi Karargahı, ABD'nin bölgedeki DEAŞ karşıtı misyonunu durduracak.

  Iraktan ABDye saldırı tepkisi

  Konuya ilişkin Pentagon ise Haşdi Şabi kuvvetlerini sorumlu tuttu. “Bu, Amerikan personeline karşı eylemlerin planlanması ve yürütülmesinde kişisel olarak yer alan bu kişiye karşı gerekli ve orantılı bir eylemdi.”

  Savunma Bakanlığı Sözcüsü Patrick Rider abd'nin personelini korumak için ihtiyatlı davranacağının altını çizerken Irak'la ittifaklarının devam edeceğini ifade etti. “ABD, güçlerimizin tehdit edilmesi durumunda her zaman doğal bir meşru müdafaa hakkını korur ve yine, Irak'taki güçlerimizin güvenliği ve emniyeti söz konusu olduğunda, başından beri olduğu gibi Iraklı ortaklarımızla yakın iletişim kurmaya devam edeceğiz.”

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow