İran'da kadınlara stat yasağı

İran'da kadınlara stat yasağı

İran’da maç izlemek için stadyuma girmeye çalıştığı gerekçesiyle hapse mahkum edilen ve buna tepki olarak kendini ateşe verdiği öne sürülen Seher Hudayari genç kadının ölümü ülkede kadın hak ve özgürlüklerinin bir kez daha gündeme gelmesine neden oldu. Toplumdan gelen tepkiler üzerine yönetim, yasağın yumuşatılacağı sinyalini verdi.  

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Kadın erkek birlikte dev ekran karşısında futbol maçı izleyebiliyorlar ama "birlikte stadyuma gidip" maç izlemelerine izin verilmiyor. Çünkü İran’da 1979 yılında gerçekleşen İslam Devrimi’nden bu yana kadınların stadyumlara girmesi yasalarla değilse bile- din adamlarının açıklamaları sebebiyle fiilen yasak. İranlı kadınların çoğu bu yasağın 'bir an önce ve tamamen' kaldırılmasını istiyor.

Yasağa son verilmesini isteyenlerden biri de, 29 yaşındaki seher Hudayari'ydi. Hudayari, taraftarı olduğu istiklal futbol takımının maçını izleyebilmek için mart ayında Tahran’daki Azadi Stadyumu’na kılık değiştirerek girmeye çalıştı ancak görevliler onun kadın olduğunu fark edip gözaltına aldı.

Yaklaşık 2 hafta önce genç kadın Tahran’daki devrim mahkemesi önünde kendini yaktı ve yaşamını yitirdi. İran basınındaki iddialara göre,,
Hudayari 6 ay hapis cezasına çarptırılacağını duydu ve bunun üzerine kendini ateşe verdi.

Desteklediği takımın forma rengi nedeniyle "mavi kız" olarak anılan Hudayari’nin yaşamını yitirdiği haberleri, toplumun geniş kitleleri tarafından tepkiyle karşılandı. Artan tepkiler üzerine cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve hükümet kanadından tansiyonu düşürmeye yönelik peş peşe açıklamalar geldi. Ruhani "halkın üzüntülerini arttırmayın" mesajı verdi, hükümet sözcüsü Ali Rebii ise "kadınların milli ve lig maçlarını stadyumda seyretmeleri için fiziki şartlarla ilgili çalışmalar tamamlandı” dedi.