hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  İranlı sözcü protestolarla ilgili Batı’yı suçladı

  İran Dışişleri Sözcüsü Nasır Kani rejim karşıtı protestolarda İngiltere’nin dolaylı bir rolü olduğunu öne sürdü. Protestolara yön verenlerin birçoğunun İran vatandaşı olmadıklarını söyledi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İran'da rejim karşıtı protestolar hız kesmezken Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasır Kenani bir kez daha Batı’yı suçladı ve “Bu ülkelerden bir kısmı özellikle de İngiltere İran’daki son gelişmelerde dolaylı olarak provokatif ve ayaklanmaları tahrik eden bir rol oynuyor. Kesin olan şey, son ayaklanmalar sırasında Avrupa ülkelerinin birkaç vatandaşının, ayaklanmalara farklı oranlarda karışarak tutuklandığıdır.” dedi.

  Tutuklananların Avrupa vatandaşı olduğunu en çok da İngiltere’nin ülkeyi karıştırdığını söyleyen Kenani, “Kimileri amaçlarını tamamladılar. Bu vatandaşların hangi ülkelerden oldukları ve hangi ülkenin kaç tane vatandaşı olduğu biliniyor. Bu ülkelerin konsolosluk ve resmi mecralarına vatandaşlarının bilgileri verildi.” ifadelerini kullandı.

  İranlılar ise idama mahkûm edilerek sırasını bekleyenler için yardım istemeyi sürdürüyor. Dünya kamuoyuna seslerini duyurmak isteyen anneler, çocuklarının hikayelerini paylaşıyor.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow