İsrail Gazze'de tünelleri vurdu

Video: İsrail Gazze'de tünelleri vurdu

Gazze Şeridi'nde onlarca binanın yanı sıra Hamas'a ait tüneller de hedef alınıyor. İsrail basını, İsrail ordusunun "kara harekatı" yapacağını açıklayarak Hamas militanlarını tünellere yönlendirdiğini, daha sonra da tünelleri vurduğunu iddia etti.

KARA HAREKATI AÇIKLAMASI TUZAK MIYDI?

Karadan topçularla vurdular, havadan uçaklarla bombaladılar. İsrail Hamas'ın tünel sistemini hedef alıyor. İsrail ordusu Gazze'ye kara harekatı düzenleyeceğini açıklamış, saatler sonra bu açıklamasını geri çekmişti. İsrail basını bu kafa karıştırıcı hamlenin arkasında askeri bir tuzak yattığını öne sürdü. İddialara göre İsrail ordusu, kara harekatı açıklamasını yaparak Hamas militanlarını tünel sistemine yönlendirdi. Militanlar İsrail kuvvetlerini vurmak için pusuda bekledi ancak harekat gerçekleşmedi. Bunun yerine İsrail güçleri tünellerde konuşlanan Hamas güçlerini vurdu.

NETANYAHU: BİZDEN SAKLANABİLECEKLERİNİ SANDILAR

İsrail ordusu gece saatlerinde yapılan operasyondan görüntüler yayınladı. Gece görüşlü kameralar, Hamas tünellerinin patlatıldığı anları görüntüledi. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu da tünellerin vurulduğunu doğruladı. "Son 24 saatte yeraltı hedeflerini vurduk. Hamas tünellerinde bizden saklanabileceğini sandı ama yanıldı. Üst düzey ele başları kudretimizden kaçabileceklerini düşünüyor, kaçamayacaklar" dedi.

Hamas'tan tünellere yönelik saldırıya ilişkin bir açıklama gelmedi. İsrail ordusu ise kilometrelerce uzanan tünelleri yok ettiğini ve çok sayıda militanın aşağıda mahsur kaldığını öne sürdü.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS