İsrail ile normalleşme sürecinde gelinen son nokta

Video: İsrail ile normalleşme sürecinde gelinen son nokta

İsrail ile normalleşme sonrası ilk kez Türk gazeteci heyeti İsrail’deydi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Emmanuel Nahshon soruları yanıtladı. Normalleşme süreci yavaş ama emin adımlarla gidiyor. Suriye'de artık önemli bir başlık. İsrail Dışişleri Sözcüsü Nahshon'a göre, tehdit konusunda Rusya öncelikler farklı olsa da Türkiye ve İsrail, Suriye konusunda çelişmiyor. Begüm Dönmez Ersöz'ün haberiyle normalleşmede gelinen son nokta.

İsrail ile siyasi diyalog ve bakan düzeyinde ziyaretlerin ardından normalleşme adımları hızlandı. Enerji önemli başlıklardan. İsrail doğalgazı için fizibilite çalışması yürütülüyor. Nisan'da İsrail Enerji Bakanı Yuval Steinitz Türkiye'ye gelecek. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Emmanuel Nahshon gelinen noktayı Kudüs'te Türk gazeteci heyetini değerlendirdi.

İsrail Dışişleri Genel Direktörü Yuval Rotem'in Ankara temaslarında Suriye önemli gündem maddesiydi. İsrail için en büyük tehdit artan İran etkisi, Türkiye için YPG. Rusya Devlet Başkanı Putin, Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan bir gün önce 9 Mart'ta İsrail Başbakanı Netanyahu ile görüşecek. İsrail Dışişleri Sözcüsüne göre, Suriye konusunda Türkiye ile temelde fikir ayrılığı yok.

Normalleşmede masadaki konulardan biri Türkiye topraklarındaki Hamas faaliyetleriydi. Kaynaklara göre, Hamas konusunda işbirliği henüz istenen düzeyde değil. Daha kat edilmesi gereken yol var.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS