İsrail Kadir Gecesi'nde saldırdı!

Video: İsrail Kadir Gecesi'nde saldırdı!

Ramazan ayının başından bu yana Filistinlilere müdahalelerini sürdüren İsrail polisi, saldırılarına Kadir Gecesi'nde de devam etti. İsrail polisi önce Mescid-i Aksa önünde toplananlara, ardından da sabah namazı sonrası cemaate müdahale etti. Yaşanan arbedede 90 kişi yaralandı.

İsrail polisi Müslümanların kutsal gecesine de saygı göstermedi, Filistinlilere bir kez daha müdahale etti. Kadir Gecesi'nde Mescid-i Aksa'da toplanan Müslümanlar, teravih namazını kıldıktan sonra Eski Şehir bölgesindeki Şam Kapısı'nda toplandı. Bölgede tansiyonun yükselmesiyle İsrail polisi, oturma alanında bulunan Filistinlilere ses bombalarıyla müdahale etti. Filistinliler, İsrail polisinin sıktığı tazyikli suya sloganlarla karşılık verdi. Yaşanan arbedede çok sayıda Filistinli yaralandı.

Kudüs İslami Vakıflar İdaresi'nden yapılan açıklamada 90 bin Filistinlinin Doğu Kudüs'ün Eski Şehir bölgesinde bulunan Mescid-i Aksa'da Kadir Gecesi'ni idrak ettiği belirtildi. Ancak Harem-i Şerif'te kılınan sabah namazının ardından gerilim yeniden tırmandı. İsrail polisi namaz sonrası Filistin ve Hamas bayrakları açan cemaate plastik mermi ve ses bombaları ile saldırdı. Filistinli gençler ise polise taş ve şişe atarak karşılık verdi. Bölgede çatışmalar sürerken, İsrailli bir milletvekilinden skandal bir çağrı geldi.

Parlamentonun aşırı sağcı görüşleriyle öne çıkan milletvekili Itamar Ben-Gvir, İsrail saldırılarına direnen Filistinlilere karşı gerçek mermi kullanılmasına izin verilmesi gerektiğini söyledi. İsrailli vekil sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Hayatını tehlikeye atan polisler ateş etmeli ve gösterileri dağıtmak için olağan yöntemlerle uğraşmamalı" dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS