hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  İsrail sınırına paralel Hamas tüneli

  İsrail ordusu, Gazze Şeridi'nde şimdiye kadarki en büyük tünelin keşfedildiğini açıkladı. Verilen bilgiye göre, İsrail-Gazze sınırında bulunan Hamas tünelinin uzunluğu 4 kilometreyi aşıyor. Dikkat çeken nokta ise tünelin İsrail askeri üssüne birkaç yüz metre uzaklıkta olması. Peki tüm önlemlere rağmen bu tünel nasıl kazıldı? Detaylar, CNN TÜRK ekibinden Mehmet Şimşek'in haberinde.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İsrail, haberi bu görüntülerle servis etti dünyaya. Hamas'a ait 4 kilometrelik bir tünel bulduğunu iddia etti.

  İsrail ile Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin El-Kassam Tugayları arasındaki çatışmalar 2 ayı aşkın süredir devam ediyor. Kara harekatında İsrail'i en çok endişelendiren konulardan biri de Gazze'yi tamamen saran tüneller oldu.

  İsrail sınırına paralel Hamas tüneli

  İsrail ordusu Gazze Şeridi'nde şimdiye kadarki en büyük tünelin keşfedildiğini iddia etti. Savunma Bakanı Yoav Galant da tünelden poz verdi.

  Bu gelişme, Mossad'ın 7 Ekim'de yaşadığı fiyaskoyu bir kez daha gündeme getirdi. Peki tüm bu önlemlere rağmen Hamas nasıl oldu da bu uzunluktaki tünelli inşa etmeyi başardı?

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İsrail sınırına paralel Hamas tüneli

  CNN TÜRK Haber Müdürü İdris Arıkan konuyla ilgili, “Gazze içerisinde bakın dikkat edin 365 kilometre karelik bir alandan bahsediyoruz. 500 kilometre tünel olduğundan bahsediliyordu. Hamasın o bölgelerde o tünellerden çıkarak büyük pusular kurduğunu, İsrail’e büyük zaiyatlar verdiğini biliyoruz. Bunu açık kaynaklar da yazıyor artık. İsrail kamuoyunda bu konuda sıkıntıları olduğunu, İsrail'deki kayıplar arttıkça İsrail’deki insanların iktidara, hükümete, Netanyahu’ya tepki gösterdiklerini çok net bir şekilde görüyoruz. Hamas’ın, İsrail’in Mossad'ın dünyadaki imajını açıkçası yok ettiğini görüyoruz. Bu durum da aynı. Bir sınır bölgesi var ve yanı başındaki o sınır bölgesinin içerisinde yol boyunca paralel ilerleyen bir tünelden bahsediyoruz. Aynı zamanda Hamas’ın İsrail’e karşı nasıl etkili olduğunun da bir göstergesi bu” ifadelerini kullandı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow