İşte bugün oylanacak Libya mutabakat metni

İşte bugün oylanacak Libya mutabakat metni

Türkiye ile Libya arasındaki Doğu Akdeniz anlaşması bugün Meclis Genel Kurulu'nda oylanacak. Mutabakat metnine CNN TÜRK ulaştı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

CNN TÜRK'ün ulaştığı Türkiye ile Libya arasındaki Doğu Akdeniz anlaşmasındaki mutabakat metninin detaylarını muhabir Sena Alkan paylaştı.

İşte o mutabakat metni... 

"Türkiye ile Libya arasında deniz yetki alanlarının sınırlandırılmasına ilişkin 5 maddelik mutabakat muhtırasının detaylarını anlatmakta fayda var. Bu muhtıranın içeriğinde neler var? 5 maddelik muhtıranın ilk maddesi kıta sahanlığı ve munhasır ekonomik bölgenin sınırlarıyla alakalı. Bu noktada da iki eki var bu maddenin. Bu eklerin kıta sahanlığı ve koordinatlara ilişkin haritalar olduğunu söyleyebiliriz. Madde 2'de de bu iki haritanın önemine atıf yapılıyor. Bu haritaların mutabakat metninin ayrılmaz bir parçası olduğu belirtiliyor. Madde 3, Birleşmiş Milletler'e tescil edilmesine ilişkin. Bu mutabakat muhtırasının parlamentolarda onaylanması ardından yürürlüğe girmesinin ardından BM'ye bildirileceğinden bahsediliyor. İşte bunun ilk adımı da bugün burada atılıyor. Madde 4'te de herhangi bir uyuşmazlık durumunda çözüm yöntemine atıfta bulunuluyor. Madde 5 de gözden geçirilmesine ilişkin."