İşte Suriye Anayasa Komisyonu'nda kriz çıkaran o isim

Video: İşte Suriye Anayasa Komisyonu'nda kriz çıkaran o isim

Suriye Anayasa Komisyonu için oluşturulan 150 kişilik heyette tek bir isim pürüze neden olmuştu. Pürüz çözüldü, liste konusunda anlaşma sağlandı. Ama pürüze neden olan o isim YPG'nin ana omurgasını oluşturan SDG'ye mensup bir Arap olan şeyh Hamidi Dahham El-Carba idi. Peki sorun nasıl çözüldü? İşte detaylar...

İşte Suriye Anayasa Komisyonu'nda pürüz çıkaran o son 1 isim; Hamidi Dahham El-Carba. YPG'nin ana omurgasını oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri'ne mensup bir Arap.Suriye'de siyasi geçiş sürecinin zeminini oluşturacak anayasayı hazırlamak için Türkiye-Rusya ve İran garantörlüğünde görüşmeler devam ederken itiraz edilen isim Carba ile ilgili sorun, Esad rejimi ve Suriyeli muhalifleri şifaen anlaşması sonucu çözüldü.


Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi Geir Pedersen, Esad rejimi ile yaptığı görüşmeler sonucunda muhalifleri bilgilendirdi. Şam usul kurallarında esneklik yaptı, muhalifler ise Carba ismi üzerinde esneklik gösterdi. Böylece Şammar Arap aşireti şeyhlerinden olan ve Esad'a çağrı yaparak bağlılığını açıklayan Carba,150 kişilik komisyon listesinde kaldı. Muhalifler ise buna karşılık usul kurallarında istediklerini aldı.


Carba'nın 150 kişilik komisyon içerisinden pedersen tarafından seçilecek 45 kişilik anayasa yazım komitesinde de yer alması bekleniyor.


CNN TÜRK'e konuşan kaynaklar, şifaen anlaşma sağlandığını belirtti. "Carba listede kalacak ancak usul kuralları gereği alınan kararlarda uzlaşıya gidilecek. Karar alma mekanizması 150'de 113, yani yüzde 75 olacak. Bu nedenle 150'de 1 kişi çok fark etmeyecektir" yorumu yaptı.


Şimdi sırada Pedersen'in 150 kişilik listeden 45 kişilik yazım komitesini belirlemesi var. 45 kişilik anayasa yazım komitesi oluşturulduğunda, Suriye Anayasası yeniden mi yazılacak yoksa mevcut anayasa üzerinde tadil mi yapılacağı konularında çalışmalar yapılacak.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS