hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  İtalya açıklarında göçmen dramı

  Yeni bir hayata başlamak için çıktıkları yolculuk, ölümle sonuçlandı. İtalya'nın güney açıklarında 700'e yakın göçmen, mahsur kaldıkları balıkçı teknesinden İtalyan sahil güvenlik ekipleri tarafından kurtarıldı. 5 kişininse hayatını kaybettiği açıklandı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  600'ü aşkın göçmen, umuda doğru çıktıkları yolculukta denizin insafına kaldı. Avrupa'ya ulaşmaya çalışan balıkçı teknesi bozulunca, teknede mahsur kalanları kurtarmak İtalya sahil güvenlik komutanlığına düştü.

  Kalabriya bölgesi açıklarındaki balıkçı teknesine operasyon düzenlendi. Toplamda 674 düzensiz göçmen kurtarıldı. Göçmenler bölgedeki gemilere aktarılarak farklı limanlara götürüldü.

  İtalya'nın Lampedusa adası mülteciler için önemli bir durak. Kuzey Afrika'ya en yakın kara parçası olan bölge, Avrupa'ya geçişte uğrak bir nokta. İtalya basınının aktardığına göre, adaya son bir günde 16'yı aşkın bot ulaştı. Lampedusa adasına çıkan göçmenlerin sayısı 522'ye yakın. Göçmenlerin büyük bir kısmını ise Afgan, Pakistanlı, Sudanlı, Somalili, Nijeryalı, Eritreli, Senegalliler oluşturuyor.

  İtalya'nın yanı sıra alman sivil toplum kuruluşu Sea Watch da, denizdeki faaliyetlerini sürdürüyor. Son günlerde yapılan operasyonlarda 450'ye yakın düzensiz göçmenin kurtarıldığı aktarıldı.

  İtalya, Malta ve Libya arasındaki bölge, Afrika'dan Avrupa'ya geçişlerde sıklıkla kullanılıyor. Denizde mahsur kalan göçmenlerin, avrupalı devletler tarafından değil sivil toplum kurulanları tarafından kurtarılmasıyla eleştirileri beraberinde getiriyor.

   

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow