İtalya'da düğüm çözüldü: Popülist hükümet

İtalya'da düğüm çözüldü: Popülist hükümet

İtalya'da siyasi kriz sona erdi. Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella, aşırı sağcı Lig Lig Partisi ile sistem karşıtı 5 Yıldız Hareketi'nin koalisyon hükümeti kurmasına bu kez onay verdi. Bugün yemin edecek yeni hükümette AB ve göçmen karşıtı isimler bulunuyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İtalyan siyasetindeki başdöndürücü trafik sona erdi. Seçimlerden yaklaşık 3 ay sonra hükümet kurulması konusunda uzlaşma sağlandı.

Mart ayındaki seçimlerin iki galibi aşırı sağcı Lig Partisi ile sistem karşıtı 5 Yıldız Hareketi koalisyon hükümeti kurmaya karar vermiş, Cumhurbaşkanı Mattarella'ya da kabineyi sunmuştu. Ancak Mattarella ekonomi bakanlığına euro bölgesi karşıtı Paolo Savona'nın getirilmesine karşı çıktı. Bunun üzerine başbakan adayı Giuseppe Conte görevi iade etti. Cumhurbaşkanı buna, eski IMF Direktörü Carlo Cottarelli'yi hükümeti kurmakla görevlendirerek karşılık verdi.

Cottarelli çalışmalarına başlamıştı ki Lig Partisi ve 5 Yıldız Hareketi, Cumhurbaşkanı'na yeni bir kabine sundu. Ekonomi Bakanı değiştirildi. İtalya'nın euro'da kalmasından yana olan Giovanni Tria önerildi. Cumhurbaşkanı Mattarella bunun üzerine Giuseppe Conte'ye hükümeti kurma görevini verdi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Ancak yemin ederek göreve başlayacak yeni hükümette AB'yi endişelendirecek bir hayli isim var. Göçmen karşıtı Lig Partisi'nin lideri Matteo Salvini, hem Başbakan Yardımcısı hem de İçişleri Bakanı. 5 Yıldız Hareketi'nin lideri Luigi Di Maio da Kalkınma, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı görevini de üstlenecek.

Euro karşıtı Paolo Savona, Avrupa ile İlişkiler Bakanı olarak görev yapacak.