İtalya'da sağlık sistemi zorda... Doktorlar Sendikasından "genel karantina" çağrısı | Video

İtalya'da sağlık sistemi zorda... Doktorlar Sendikasından "genel karantina" çağrısı | Video

İtalya'da salgına yakalananların sayısı 1 milyonu aştı. Doktorlar Sendikası, hastanelerdeki kritik durum nedeniyle, hükümete "genel karantina uygulansın" çağrısı yaptı. İtalyan Hükümeti ise, ekonomik sonuçları düşünerek, bu fikre yanaşmıyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Sağlık sistemi çökmek üzere, yoğun bakım servisleri dolu. İtalya'da Doktorlar Sendikası hükümete çağrı yaptı. Vaka sayısındaki artışın endişe verici olduğunu söyleyen doktorlar,
Ülke çapında genel karantina tedbirleri uygulanmasını istedi.

Tabipler, Cerrahlar ve Diş Hekimleri Sendikaları Ulusal Federasyonu Başkanı Filippo Anelli,
Aralık itibariyla grip hastalarının da zirveye ulaşmasını beklediklerini hatırlattı. "İtalyan sağlık sisteminin çökebileceği" konusunda uyardı. Vaka sayısında oldukça kritik seviyelere ulaşıldığını söyleyen Anelli, yoğun bakımlarda ay sonunda 5 bin kişi olacağını öngördü. "Bizim için sınır bu" dedi.

Doktorlar sendikası, ülkede genel karantina uygulanmasını, buna göre sıkı sokağa çıkma kısıtlamalarının uygulanmasını istiyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İtalyan hükümeti ise, ekonomik etkileyi nedeniyle, sokağa çıkma yasağından kaçınıyor.

Başbakan Giuseppe Conte, İtalyan basınına verdiği demeçte, uygulamadaki tedbirlerin etkisinin, ilerleyen günlerde görüleceğini söyledi. Conte, "Genel karantina ilk tercihimiz olamaz, bedeli çok yüksek olur." ifadelerini kullandı.

İtalya'da 5 bölgede, yüksek risk anlamına gelen "kırmızı bölge" ilan edildi. 7 bölge orta-yüksek riskli "turuncu bölge", 8 bölge ise orta riskli "sarı bölge" alarmı altında.

Kırmızı bölgelerde yaşayanların sağlık ve temel ihtiyaçlar dışında sokağa çıkması yasaklandı. Bu bölgelerde restoranlar, barlar, mağazalar da kapatıldı. Diğer bölgelerde ise saat sınırlaması getirildi.