hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Japonya Ay'a iniş aracını fırlattı

  Japonya "Moon Sniper" isimli Ay misyonunu başlattı. Uzay aracını taşıyan roket başarıyla fırlatıldı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  3 kez ertelediler ama bu kez başarılı oldular. Japonya Uzay Araştırma Ajansı’na ait Ay'a iniş aracını taşıyan H2A roketi uzaya fırlatıldı.

  Roket bünyesinde, ay yüzeyine hassas iniş teknolojilerini test etmeyi hedefleyen Ay'ı araştırmak için akıllı iniş aracını ve ile Xrism x-ray astronomik uydusu taşıyor.

  Japonya Aya iniş aracını fırlattı

  “Bu, Ay'ı araştırmak için akıllı iniş aracını daha önce başka ülkeler ya da özel şirketler tarafından denenen ya da gerçekleştirilen Ay’a inişlerden farklı kılan şey, daha önce de defalarca bahsettiğim gibi, nokta atışı olmasıydı. Bu da uçağın çok yüksek bir hassasiyetle ineceği ve yaklaşık 100 metrelik bir doğrulukla ineceği anlamına geliyor.”

  Japonya Aya iniş aracını fırlattı

  İniş aracı 2,4 metre yüksekliğe ve 2,7 metre genişliğe sahip ve 700 kilogram ağırlığında. Aracın 3 ila 4 ay içinde Ay'ın yörüngesine girmesi ve 4 ila 6 ay içinde ay yüzeyine ulaşabilmesi hedefleniyor. “Aracın ana hedefi, gelecekte istediğiniz yere iniş hedefine ulaşmak için bunu göstermektir. Henüz operasyonun başlangıç aşamasında olmamıza rağmen, bu hedefe ulaşmak için her adımı tek tek istikrarlı bir şekilde yürütmek istiyoruz.”

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow