Kahire yönetimi 30 Fransız savaş uçağı alacak

Kahire yönetimi 30 Fransız savaş uçağı alacak

Yunanistan'ın ardından Mısır da, Fransa'dan savaş uçağı satın alıyor. Fransız basınında yer alan habere göre Mısır, Fransa'dan 30 "Rafal" savaş uçağı almak için anlaşma imzaladı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Mısır, Fransa'dan 30 Rafale savaş uçağı almak için anlaşma imzaladı.

Fransız Haber Sitesi Disclose'da yer alan bilgilere göre, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Es-Sisi'nin talebi üzerine Paris yönetimi ile Kahire, 26 Nisan'da 3,95 milyar Euro değerinde silah anlaşması imzaladı.

Anlaşma kapsamında Mısır, Fransız şirket Dassault Aviation'dan 3,75 milyar Avro karşılığında 30 Rafale savaş uçağı ile 200 milyon Euro değerinde mühimmat satın alacak.

Sisi yönetimi, tepkilerden çekindiği için Kahire'de imzalanan anlaşmayı kamuoyuna duyurmadı. Ancak anlaşmanın Fransa basınında yer almasının ardından Mısır Ordu Sözcüsü General Tamir Er-Rıfai, Fransa ile anlaşmaya vardıklarını doğruladı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Ayrıca Mısır Savunma Bakanlığı da alımın 10 yıl vadeli krediyle yapıldığı bilgisini paylaştı.

Mısır'ın aşırı borcu nedeniyle, yüzde 80'i krediyle karşılanacak satış için Macron yönetiminin direktifiyle Fransa Kamu Hazinesi, Sisi yönetimine kefil oldu.

Çok sayıda ülkeyle yürütülen müzakerelere rağmen hiçbir ülkeye ihraç edilemeyen Rafale'nin ilk müşterisi 2015 yılında mısır oldu.

Mısır, o zaman Fransa ile yaptığı 5,2 milyar avroluk silah anlaşması kapsamında 24 adet Rafale savaş uçağı satın aldı. 12 adet opsiyonel alımın daha yer aldığı anlaşma dahilinde uçakların büyük kısmı Mısır'a teslim edilmiş durumda.

Daha sonra Katar, Hindistan ve son olarak Yunanistan Rafale uçaklarını satın aldı.