Kanserle mücadelede önemli buluş... "Lazer tedavisi sağlıklı dokuya zarar vermeyecek"

Video: Kanserle mücadelede önemli buluş... "Lazer tedavisi sağlıklı dokuya zarar vermeyecek"

İskoç bilim insanları, kanser tedavisinde çığır açacak bir yöntem geliştirdi. Lazerlerin kullanıldığı tedavi yöntemi ile sağlıklı dokuya zarar vermeden yalnızca kanserli hücrelere müdahale edilebilecek.

Edinburg'daki Heriot-Watt Üniversitesindeki uzmanlar, yeni bir lazer yöntemi ile kanser tedavisinde devrim yapmaya hazırlanıyor. Saniyenin trilyonda biri hızda titreşimler yayan ve bu yöntemle enerji üreten lazerler, kanserli hücrelere müdahaleyi çok daha kolay hale getirecek.

Bilim dünyası henüz kanser için kalıcı ve etkili bir tedavi geliştiremedi. Ancak erken teşhis ve müdahale sayesinde bazı kanser hastaları kurtarılabiliyor. Kanserle mücadelenin başarılı olabilmesi için, kanserli hücrelerin tamamının yok edilmesi gerekiyor. Ama geleneksel yöntemlerle yapılan müdahalelerde, kanserli dokuların yanında sağlıklı dokular da zarar görebiliyor.

İskoçya'da geliştirilen lazer tedavisi, bu zararın önüne geçebilir. Çünkü bu yöntem, cerrahi araç-gereçlerden çok daha keskin müdahalelere olanak veriyor. Uzmanlara göre lazerlerin yanılma payı, yalnızca bir saç telinin kalınlığı kadar.

Lazer tedavisinin laboratuvar çalışmalarında kalın bağırsak kanseri üzerinde etkili olduğu kanıtlandı. Uzmanlar şimdi tedaviyi klinik uygulamalara uyarlamaya çabalıyor. Tedaviyi geliştiren bilim insanları, en az üç yıl daha bu yöntem üzerinde çalışacak.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS