Kapalı Maraş için yeni adım

Video: Kapalı Maraş için yeni adım

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Türkiye, kapalı Maraş bölgesinin açılması için yeni bir süreç başlatıyor. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Türkiye Barolar Birliği'nin düzenleyeceği toplantı için kapalı Maraş'a gidecek. Toplantıda hukuki ve siyasi süreçle ilgili kararlar alınması da bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, "Hukuki, Siyasi ve Ekonomik Yönleri ile Kapalı Maraş Açılımı" başlıklı yuvarlak masa toplantısı için Maraş'a gidecek gidecek.


Türkiye Barolar Birliği'nin düzenlediği, hukuki ve siyasi sürecin masaya yatırılacağı toplantı kapalı Maraş'ta yapılacak. Bölge, 1974'ten sonra ilk kez üst düzey bir toplantıya ev sahipliği yapacak. 15 Şubat Cumartesi günü düzenlenecek toplantı, Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti için kapalı Maraş'ın açılması sürecinde önemli kararların alınacağı bir toplantı önemi taşıyor. Toplantıda bir dizi karar alınması, kapalı Maraş için bir yol haritasının ortaya konması bekleniyor.


Toplantıya KKTC Başbakanı Ersin Tatar, Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, diplomatlar, akademisyenler, turizm ve ticaret temsilcileri katılacak.


Maraş'la ilgili uluslararası hukuk boyutu Türkiye Barolar Birliği çatısı altında çalışıldı. KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın müsteşarı Ergun Olgun ve 3. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun eski müzakarecisi Oğuzhan Hasipoğlu'nun da katıldığı ekip, Maraş için uluslararası hukuk çerçevesinde çalışma yürüttü. Bu çalışmanın da görüşüleceği toplatıda geçen yıl başlatılan envanter çalışması sonuçları da paylaşılacak.


Gazimağusa'nın güneyinde yer alan Maraş, 1974 öncesinde bölgenin uluslararası turizm merkeziydi. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararıyla yerleşime kapatıldı. Eski günlerine dönmesi için yaklaşık 10 milyar dolarlık yatırıma ihtiyaç olduğu hesaplanıyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS