Kıbrıs Rum Kesimi Türkiye'nin yardım teklifini kabul etti

Kıbrıs Rum Kesimi Türkiye'nin yardım teklifini kabul etti

Kıbrıs Rum Kesimi'nde 3 günü aşkın süredir devam eden orman yangınında önemli gelişme yaşandı. Rum yönetimi lideri, Başbakan Binali Yıldırım'ın yaptığı 3 hava aracı gönderme teklifini şartlı kabul etti. Bu 1974'teki Kıbrıs Barış Harekatından beri bir ilk.

Güney Kıbrıs Rum kesimi, Trodos Dağlarında üç gündür devam eden orman yangınının söndürülmesi için Türkiye'nin yardım teklifini kabul etti.


Güney Kıbrıs Rum kesiminden yapılan açıklamada, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'nın Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'nun gün içerisinde Trodos Dağlarında üç gündür devam eden yangını söndürme çalışmalarına 2 yangın söndürme helikopteri ve bir uçak ile katkı koyabileceklerini bildirdiği mesajına ilişkin, Rum lider Nikos Anastasiadis ile görüştüğü ve yapılan yardım teklifin ikabul ettiği ifade edildi.


Seyyar dondurmacı cipin altında can verdi


Anastasiadis'in teşekkürlerini Akıncı'ya ilettiği belirtilen açıklamada, Türkiye'den gelecek araçların, "Güney Kıbrıs'ın, yardıma gelen İsrail, Yunanistan, Britanya, Fransa İtalya ve Avrupa Birliği ile birlikte oluşturduğu yangına müdahale gücünün bir parçası olması kaydıyla" kabul ettiği bildirildi.


Kadıköy'de Çilem Doğan'ın tahliye olması kutlandı


Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Güney Kıbrıs'ta üç gündür devam eden yangına ilişkin, orman yangınının söndürülmesi için 2 yangın söndürme helikopteriyle bir uçağın hazır bekletildiğini açıklamıştı.


Güney Kıbrıs'ta Trodos Dağı eteklerinde çıkan orman yangınını söndürme çalışmalarında bir tankerin devrilmesi sonucu iki itfaiyeci hayatını kaybetmişti.


Üç gündür süren yangın söndürme çalışmalarına Güney Kıbrıs, Yunanistan veİsrail'den 16 uçak ve helikopter de destek veriyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS