Kıbrıs'ta tarihi yaralar sarılıyor

Kıbrıs'ta tarihi yaralar sarılıyor

1974 Kıbrıs Barış Harekâtına kadar, ada büyük acılara sahne oldu. Türk askerinin adaya ayak basması ile barış ortamı sağlansana da, yüzlerce kişiden bir daha haber alınamadı. Şimdiyse iki toplumlu faaliyet gösteren kayıp şahıslar komitesi, yıllardır kayıp olan Rum ve Türkleri bulabilmek için çalışmalarını sürdürüyor. Detaylar, CNN TÜRK muhabiri Ahmet Türkeş'in haberinde.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

1963-1974 yılları arasında Kıbrıs yoğun çatışmalara sahne oldu. Kıbrıs Barış Harekâtı ile adada sağlanan barış ortamı gerçekleşene kadar bu çatışmalar sırasında Rum ve Türk tarafından toplam 2002 şahıstan bir daha haber alınamadı.

Kıbrıs'ta iki toplumdan toplam 2002 kayıp şahsı bulmak için Kıbrıs Türk ve Kıbrıs Rum toplumlarının liderleri tarafından 1981 yılında kayıp şahıslar komitesi kuruldu. Yapılan kazı çalışmaları ile kayıp şahıslar bulunup, kimliklendirme yapıldıktan sonra kalıntılar ailelerine teslim edilmeye başlandı.

Kayıp Kıbrıslı Rum sayısı 1510 iken bugüne kadar bulunan kalıntılarla 735'i kimliklendirildi. 775 kayıp Kıbrıslı Rum ise hala bulunamadı. Kayıp Kıbrıslı Türklerin sayısı ise 492. Ulaşılan kalıntılarla 291'i kimliklendirildi ve 201 kayıp Türk ise hala aranıyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı