Komşuda göçmen alarmı

Video: Komşuda göçmen alarmı

Türkiye'nin geçici koruma altına aldığı Suriyelilere yönelik verdiği sözleri tutmayan Avrupa, son dönemde göçmen sayısındaki artış üzerine alarma geçmiş durumda. Komşu Yunanistan'da "sayı daha da artabilir" uyarıları yapıldı. Ülkede endişe yaratan son veriler paylaşıldı.

Son aylardaki göçmen sayısı, komşuda paniğe sebep oldu.


Mülteci politikasından sorumlu bakan yardımcısı Yorgo Kumuçakos, "İzmir ve civarında ülkemize geçmek amacıyla binlerce sığınmacı yığıldı" dedi. Kamu Düzeni Bakanlığı da son verileri paylaştı. Atina'nın açıkladığı verilere göre, nisan ayından bu yana Ege Adalarına geçen göçmen sayısı geçen yıla oranla neredeyse 2 katına çıktı. 14 binden 27 bine yükseldi. Sadece son 3 günde Ege Adalarına geçen göçmen sayısı 2 bin 300 olarak belirlendi. Aynı verilere göre, göçmenlerin büyük bölümü yaklaşık 14 bini Midilli Adasında kalıyor. Sisam Adasında ise sadece 864 kişi kapasiteli kampta 5 bin 635 göçmen yaşıyor.


Yunanistan Kamu Düzeni Bakanlığına göre, ocak-ağustos döneminde ülkeye kaçak gelen 41 bin 643 kişi iltica başvurusunda bulundu. Başvuruda bulunmayanlar ile birlikte sayı 50 binin üzerinde.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS