None

Kongo'da yanardağ tahliyeleri

Kongo'da yanardağ tahliyeleri

Geçtiğimiz hafta sonu Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde meydana gelen yanardağ faaliyetleri sonucu birçok yerleşim alanı kullanılamaz hale gelmişti. Yetkililer ikinci bir patlama olasılığı nedeniyle Goma şehrinin boşaltılmasını istedi. Yetim ve öksüz çocukların tahliye için bindiği teknedeki görüntüler ise yaşanan dramı gözler önüne serdi.

Tekneye binip adayı terk ettiler. Yetim çocuklar ve kimsesizlerin o görüntüleri yürekleri dağladı. Volkanik patlamanın gerçekleştiği Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde adeta göç yaşandı. Nyiragongo Yanardağ’ının volkanik hareketi sonucu 30'dan fazla kişi hayatını kaybetmişti. Doğal afet sonrası Goma şehrinin kısmen boşaltılmasına karar verildi.

Yetkililer şehrin on mahallesinin yaklaşık 21 kilometre kuzeybatıdaki Sake’ye tahliye edilmesi gerektiğini söyledi. Açıklamanın ardından Kongo halkı, teknelere atlayıp adaya doğru yola çıktı. O yolculukta tekne içindeki çocukların ve yetimlerin yaşadığı dram, an be an kameralara yansıdı.

İkinci bir patlama riskine karşı yetkililerin tahliyeyi zorunlu kılmasının ardından Kongo halkı evlerini kapatıp yola çıktı. Şehir yolunda uzun kuyruklar oluştu. Ülkede insani yardım personelinin yarısı şehirde konuşlanarak tahliyeyi denetledi.

Volkanik patlamalar 17 köyü tamamen yaşanılamaz hale getirdi. Lav akışı ise Goma havaalanına 300 metre kala durdu. Patlamanın ardından yaşanan depremler sonucu ulaşımda da sıkıntılar yaşandı.