Kuleba'dan Davos'ta Rusya mesajları

Kuleba'dan Davos'ta Rusya mesajları

İsviçre'nin Davos Kasabası'nda düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’nun konuklarından biri de Ukrayna Dışişleri Bakanı Dimitro Kuleba'ydı. Kuleba forumda batıya, "Rusya’nın ihracatını öldürün" diye seslendi. ABD’den de çoklu roket fırlatma sistemleri istedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dimitro Kuleba, Rusya'nın ihracatına darbe vurulmasını talep etti. Dünya Ekonomik Forumu Davos'ta batıya “Şimdi, üç aylık mücadeleden sonra mesajım çok basit. Batı’nın ihtiyaç duyduğu bazı kritik öğeler dışında Rus ihracatını öldürün. Ancak şunu veya bunu engellemeyi amaçlayan geniş bir stratejiye ihtiyacımız var.” sözleriyle seslendi.

Kuleba, “Rus ihracatının büyük çoğunluğu, petrol tankerlerinden diğer gemilere kadar deniz yoluyla varış noktalarına gönderiliyor. Denizcilik sektörü, Rus mallarını ve mallarını taşıma konusunda net bir mesaj verirse, Rus ekonomisi boğulacak ve sonra Putin bir fark hissedecek. Putin'i gerçekten ekonomik olarak savunmasız bir konuma sokmanın tek yolu bu. Şu andan itibaren kendini oldukça güvende hissediyor.” sözleriyle Rusya'nın deniz ticaretinin engellenmesini istedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Ukraynalı bakanın bir savaşın başından bu yana Ukrayna’ya silah desteği veren ABD’den “Washington sözünü tutmalı ve bize mümkün olan en kısa sürede çoklu fırlatma roket sistemleri sağlamalı. Çoklu fırlatma roket sistemi en kısa sürede alamazsak, Donbas'taki durum şimdi olduğundan daha da kötüleşecek.” sözleriyle talepte bulundu.

Kuleba, Ukrayna limanlarından tahıl ihracatı yapılamaması nedeniyle Rusya’ya uygulanan bazı yaptırımların kaldırılmasının görüşüldüğü haberlerine de “Her politikacının Ukrayna’ya gelmesini, cesetleri görmesini istiyorum. Ukraynalı çocukların, çocuklarına Rus askerleri tarafından tecavüze uğrayanların velileriyle konuşmalarını sonra da çenelerini kapamalarını istiyorum.” sözleriyle tepki gösterdi.