hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Kuzey Akım sabotajında yeni bulgu

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Washington Post gazetesi, ABD'nin Kuzey Akım boru hatlarına saldırıya dair üç ay öncesinden uyarıldığını yazdı. Pentagon'dan sızdırılan istihbarat belgelerine dayandırılan habere göre, bir Avrupa ülkesi Washington'u, Ukraynalıların boru hatlarını havaya uçurmayı planladığına dair uyardı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Rusya'dan Almanya'ya doğalgaz taşıyan Kuzey Akım boru hattı, geçtiğimiz son bahar gizemli şekilde patlatıldı.

  Sabotajı kimin yaptığı hala bilinmiyor. Ancak ABD merkezli Washington Post gazetesi, Ukrayna'yı işaret eden yeni bulguları haberleştirdi. Habere göre bir Avrupa ülkesinin istihbarat örgütü, saldırıdan üç ay önce ABD Merkezi Haberalma Teşkilatı CIA'e haber verdi. Ukrayna hükümetinin Kuzey Akım 1 ve 2'yi patlatmayı planladığını ancak bu plandan vazgeçtiğini söyledi.

  CIA'ye verilen bilgide, sabotajın kaç kişi tarafından ve hangi yöntemle gerçekleşeceğine kadar bir çok detay yer aldı. Bu detaylar, Almanya'nın konuyla ilgili soruşturmasındaki bulgularla neredeyse birebir örtüşüyor. İstihbarat raporunda en dikkat çeken noktaysa, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski'nin bundan haberi olmaması.

  Kuzey Akım sabotajında yeni bulgu

  Washington Post'un incelediği Pentagon'dan sızdırılan belgelere göre Ukrayna Genelkurmay Başkanı Valeri Zalujniy, Zelenski'yi bilerek planlamaların dışında tuttu. Amaçsa, Ukrayna liderinin sorumluluğu inkar edebilmesini sağlamaktı. Ancak bu raporlara göre Ukrayna, 2022 yazında yapmayı planladığı saldırıyı ikinci bir emre kadar rafa kaldırdı.

  ABD ve Ukrayna, Washington Post'un konuyla ilgili sorularına yanıt vermedi. Ukrayna, en başından beri patlamaların arkasında olduğunu reddediyor. ABD ve müttefikleri ilk başta Rusya'yı suçladı. Ancak daha sonra patlamaların arkasında "Ukrayna hükümetine bağlı olmayan ama Ukrayna'yı destekleyen bir grubun" olabileceğini söyledi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow