hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Kuzey Kore lideri savaş sinyali mi verdi?

  KAYNAKCnnturk.com

  Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong-Un, bölgedeki savaş ihtimali hakkında konuştu. Uzmanlarsa bunun bir korkutma stratejisi olduğunu düşünüyor. Stratejinin amacıysa Güney Kore'deki seçimlerde kendisine karşı sert bir politika izleyen hükümetin kazanmasını engellemek.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  "En yakınımızda şiddet yanlısı devlet Güney Kore var. Bölgesel istikrarsızlık, ABD'nin sebep olduğu askeri gerilimlerden kaynaklanıyor. Bu özel bölgenin dikkatlice incelenmesi sonrası görülüyor ki savaşın çıkması çok olası. Kırmızı çizgiyi geçtiler. Savaşmak istemiyoruz ancak savaştan kaçma gibi bir planımız da yok."

  Kuzey Kore lideri savaş sinyali mi verdi

  Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong-Un'un geçtiğimiz günlerde sarf ettiği bu sözleri, "Kuzey Kore ve Güney Kore arasında savaş çıkar mı?" sorusunu yine akıllara getirdi.

  Kuzey Kore lideri savaş sinyali mi verdi

  Adanın öteki tarafındaki Güney Korelilere bu ihtimal soruldu. "Bence, savaşın çıkması olası bir durum. Sadece son haberlere bile baktığımızda Kim Jong-Un rejiminden verilen mesajlar, bir çatışma ihtimalinin gitgide arttığını gösteriyor. Ayrıca Çin-Tayvan ilişkisi üzerindeki tartışmalar ve diğer bölgelerdeki gerilimler bu savaşın ihtimalini artırıyor. Bu sebeple ben böyle bir savaşın çıkma ihtimalinin yüksek olduğunu düşünüyorum."

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kuzey Kore lideri savaş sinyali mi verdi

  Güney Koreliler arasında yaygın düşüncenin bu yönde olduğu belirtiliyor. Ancak bölgedeki uzmanlara göre, yaratılan korkunun sebebi savaş çıkarmak değil. Asıl amaç Güney Korelileri korkutarak ılımlı bir liderin seçilmesini sağlamak. Böylece Seul'un Kuzey Kore'yi zorlamayacağı düşüncesi. "Kuzey Kore, nisan ayında yapılacak Güney Kore seçimlerinde Yoon hükümetini, seçimleri kazanmasını engelleyerek zayıflatmaya çalışıyor. Bu gerçekleşirse Yoon'un Kuzey Kore'ye olan sert Kuzey Kore politikası sona erer. Bu strateji için Kuzey Kore, Güney Koreli seçmenleri korkutmak için savaş ihtimalinden bahsedip duruyor."

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow