Libya'da ateşkesi kim engelledi?

Libya'da ateşkesi kim engelledi?

Hafter'den ateşkes için tekrar olumlu sinyaller geliyor. Peki, Hafter, Moskova’daki ateşkes masasından neden kalktı? Libya Devlet Yüksek Konseyi Başkanı El-Mişri'ye göre Birleşik Arap Emirlikleri ateşkese engel oldu. Bir açıklama da Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’ndan geldi. Çavuşoğlu Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır ve Fransa ateşkesi sabote ediyor ifadelerini kullandı.

Libya'da ulusal mutabakat hükümetine savaş açan Hafter Moskova'da kurulan ateşkes masasından kalktı. Hafter'in Moskova’dan ayrılmasının arkasında ise Libya ulusal mutabakat hükümetine göre Birleşik Arap Emirlikleri var. Libya Devlet Yüksek Konseyi Başkanı Halid El Mişri, ateşkes görüşmelerinde Hafter tarafından körfez ülkelerinden temsilciler de vardı dedi, bu temsilcilerden biri olan Birleşik Arap Emirlikleri'nin Moskova maslahatgüzarı, Libya’da ateşkes anlaşmasının yapılamamasının nedenlerinden biridir, ifadelerini kullandı. Aynı soru CNN TÜRK'te Tarafsız Bölge programına katılan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'na da soruldu.

Çavuşoğlu, ateşkesi sabote eden ülkeler var dedi mısır, Birleşik Arap Emirlikleri ve Fransa’yı saydı. Bakan hangi ülke Hafter'e destek de daha agresif sorusuna Abu Dabi yönetimini işaret ederek yanıt verdi.

Birleşik Arap Emirlikleri ateşkesi engelleyen ülke olarak öne çıkarken, Moskova’da yıkılan ateşkes masasının hemen ardından Libya’da Hafter'e destek için zırhlı araç göndermeye başladı. Libya hükümetine bağlı askeri kaynaklara göre, BAE’ye ait zırhlı araç ve topların Hafter milislerinin ana karargahı olan Terhune'ye ulaştı.